HAVA KİRLİĞİNİN ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

  • Eklenme Tarihi :17.11.2023 | 13:38
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay’da hava kirliliği yükünün daha da artmasından endişe duyduklarını söyledi.

HAVA KİRLİĞİNİN ARTMASINDAN ENDİŞE EDİYORUZ

Kara yaptığı açıklamada, “6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinden sonra atmosfere salınan partikül madde kirliliği, karbonlar ve aspesten dolayı  kirlilik yükünün daha da artacağı endişesi içerisindeyiz. Önümüzdeki süreçte insanlarımız depremden ölmedi ama burada yaşayan binlerce insanımızın, sağlık sorunlarına, bir sağlık etki maliyetlerine katlanmalarını istemiyoruz ve yetkilileri uyarıyoruz. Sağlık Bakanlığı burada ilgili ve gerekli tedbirleri almak zorundadır.” dedi.

 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na da seslenen Kara, “Burada ki fabrikaların hava kalitesi izleme istasyonları tarafından havaya salınan karbon miktarının ölçülmesini ve sürekli bir şekilde şeffaf br şekilde bu ölçüm sonuçlarının yayınlanmasını  talep ediyoruz. Sanayi kuruluşlarının bu emisyonları dışarıya salınması dolayısı ile ilgili tedbirlerin ve ilgili cezai mü idelerin sınır değerini aşanlar hususunda yapılmasını istiyoruz. Taş ocaklarının ve maden ocaklarının rezervlerinin bittikten sonra bulundukları bölgeyi rehabilite etmeden çıkıp gitmelerine müsaade edilmemesini istiyoruz.” dedi.