HATAY'I HEP BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ!

  • Eklenme Tarihi :22.01.2024 | 13:32
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAY'I HEP BİRLİKTE AYAĞA KALDIRACAĞIZ!

Ak Parti HBB Başkan Adayı Mehmet Öntürk, Hatay basını ile bir araya gelerek yapacağı çalışmalar ve projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumhur İttifakı HBB Başkan Adayı Mehmet Öntürk tarafından düzenlenen basın toplantısına Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Mazmanoğlu, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Diyap Atar, Ak Parti Hatay İl Başkanı Mustafa Erdoğan, AK Parti Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Hüseyin Yayman,  Abdulkadir Özel, Kemal Karahan, MHP Hatay İl Başkanı Mehmet Fevzi Altay, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Ak Parti Antakya İlçe Başkanı Emrullah Gülen, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, MHP Antakya İlçe Başkanı Metin Taşçı, Eski AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, il ve ilçe teşkilatları katılım gösterdi. 

 

Gerçekleştirilen basın toplantısında bir konuşma yapan Cumhur İttifakı HBB Başkan Adayı Mehmet Öntürk, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adaylığımız hayırlı olsun. 6 Şubat’ta felaketi yaşadık. Aramızdan ayrılanlara rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Tüm enerjimizi şehrin imar ve ihyası için harcıyoruz. Birçok ilçe alt ve üst yapısını kaybetmiş durumda.  Hatay’ı ayağa kaldırmak lazım. Bunu yaparken Hatay’ın tarihini, kültürünü bilmek lazım. Biz şehrimizi iyi tanıyoruz. Biz bu hassasiyetleri dikkate alarak kentimizi ayağa kaldıracağız. Köylerin, mahallelerin sorunlarını iyi biliyoruz. Bu şehri eski günlerinden daha iyi bir noktaya getireceğiz. Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız. Kampanyamız sade bir şekilde devam edecek. En alasını yapacak güce de sahibiz. Şehrimizi yormadan, yasımızı unutmadan şehri ayağa kaldıracağız.” dedi.

31 MART’TA HATAY’I GERÇEK BELEDİYECİLİK İLE BULUŞTURACAĞIZ

31 Mart’ta seçilmesi halinde Hatay’ın öncelikli olarak ele alacağı çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulunan Cumhur İttifakı HBB Başkan Adayı Mehmet Öntürk, “Depremle ilgili en önemli konu kentin yeniden ayağa kaldırılması.  110 bin hak sahibi var. 65 bin civarında planlandı. Antakya’da Gülderen, Orhanlı, Payas, Defne’de yapılanlar var. Rezerv alanda yapılacaklar var. 50 bin civarında.  50 bin konut ihtiyacı daha var. Şehrimizde hak sahibi olup, konut sahibi olmayan kalmayacak. Şehrin altyapı sorunu var. Yol sorunu var. Kriz anında şehrin çıkışı çok zor. 6 Şubat’ta bunu yaşadık.  Belen’den Antakya’ya gelen otoyolu mutlaka yapacağız. Hassa’da yapacağımız otoyol ile de yol sorununu çözeceğiz. Kapalı otopark yapmamız lazım.  Çok geniş sahil var. Sahil düzenlemesi turizm master planı ile vatandaşlarımızı denizle buluşturacağız. 71 koruma altında tarihi varlığımız vardı. 50 tanesinin ihalesi yapıldı. Hatay’ı açık hava müzesi haline getireceğiz.  Şehirde meslek dalları dağınık. Tüm mesleklerin ayrı bölgelerde kendi esnaf siteleri olmalı. Şehir bir plan içinde olmalı. OSB ile işsizliği çözmemiz lazım. Her ilçenin kendine has özellikleri var. İskenderun sahil bandının feyezan kanalının düzenlenmesi lazım. Çocukların ders çalışacağı alan yok. Üniversite şehri diyoruz.  Ama öğrencilerin çalışacağı alan yapmamız lazım. Çok sorunumuz var. Biz hala köylerin yol sorununu konuşuyoruz. Bir Büyükşehir suyu vermekten aciz olmamalı. Yeni bir belediyecilik anlayışı lazım. İnşallah 31 Mart’ta şehrimizi gerçek belediyecilik ile buluşturacağız. Köylerin yol, elektrik, su sorunu bitecek. Köylerin buluşma meydanı olmalı.  Köy kültürünü kaybettik. Şehirciliği adam gibi yapacağız. 1000 yıllık tarihe uygun şekilde yapacağız.” dedi.

ZEMİN NEDENİYLE KONUTLARDA GECİKME YAŞANIYOR

6 Şubat’ta meydana gelen depremde şehrin merkezi yerlerinde bulunan konut ve işyerlerini o bölgede bulunan hak sahibi olan depremzedelere yeniden tahsis edeceklerini belirten Cumhur İttifakı HBB Başkan Adayı Mehmet Öntürk, “Konutları, işyerlerini o bölge halkına vereceğiz.  Fazla konut olursa satışa çıkartılacak. Zeminin balçık olduğu bölgelerde zemini güçlendirerek sağlam konutları inşa edeceğiz. Hassa, Altınözü ve Payas’ta fazlasıyla konut yaparak sorunu temelden çözdük. Asıl mesele Antakya, Defne, Samandağ, İskenderun İlçelerinde. Burada konutların gecikmesinin nedeni de zemin sorunundan kaynaklıdır.” dedi.