HATAY’DAN DÜNYAYA BİRLİK MESAJI

  • Eklenme Tarihi :15.10.2023 | 15:17
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

HATAY’DAN DÜNYAYA BİRLİK MESAJI

Dünyaca Ünlü Fransız Arazi Sanatçısı Saype’nin Duvarların Ötesi’nde (Beyond Walls) isimli projesinin tanıtım toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, İsviçre Büyükelçisi Jean Daniel Rush, Fransız Büyükelçisi Isabelle Dumont ve Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Dünya genelinde çim ve toprak üzerine çizdiği üç boyutlu resimler ile tebeşir ve kömürden yapılan bir boyanın mucidi olarak da bilinen Saype’nin, sembolik şekilde dünyanın en büyük insan zincirini oluşturmayı amaçladığı projesi çerçevesinde 19. durağı Hatay oldu.

Fransız Sanatçı Saype, Duvarların Ötesi’nde projesi kapsamında 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen Hatay’daki yıkıma ve bölgede gösterilen birlikteliğe dikkati çekmek amacıyla Hatay’a gelerek Defne, Altınözü ve Antakya ilçelerindeki eserlerini tamamladı.

SAVAŞ: DEPREM GERÇEĞİ UNUTULUYOR GİBİ

Defne ilçesi Armutlu Mahallesi’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, 6 Şubat sabahı gerçekten büyük bir kabusla uyandıklarını ancak gerek dış dünyadan gerekse yurt içinden, devletten, belediyelerden, sivil toplum örgütlerinden ve hayırseverlerden müthiş bir destek gördüklerini söyledi.

Savaş, çok can ve mal kayıplarının yaşandığı bu süreçte insanlığın ölmemiş olduğunu görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

HEPİMİZİN İNSANİ GÖREVİ

Deprem sonrası ilk akut safhada gelen büyük destekten ve bu konuda gösterilen hassasiyetten giderek uzaklaşıldığının altını çizen Başkan Savaş, “Deprem gerçeği unutuluyor gibi bir hal var. Tam bu zamanda bu organizasyonun yapılması ve iki değerli devletin Türkiye temsilcisi olan büyükelçilerinin burada olması bizi gerçekten çok mutlu etti. Dünya çapında bir sanatçımızın buraya destek vermesi ve birçok sivil toplum örgütümüzün belediyelerimizin bu konuya katkı sağlaması tekrardan dikkatleri Hatay ve diğer depremzede illerin üzerine çekecektir. Medeniyetler şehri Hatay’ın tekrar ayağa kalkması çok önemli. Çünkü buradaki özellikle kültür medeniyet birikimi, tarihin seviyesinden geçen o tarihi derinlik gerçekten de başka hiçbir şehirde yok. Bu şehri ayağa kaldırmak hepimizin insani görevidir” dedi.

Hatay’daki yıkım sonrası şehri sadece yerel ve ulusal imkanlarla hızlı bir şekilde tekrardan ayağa kaldırmanın gerçekten zor olduğuna dikkat çeken Savaş, dünyanın tekrardan buraya dostluk elini uzatmasına ihtiyacı olduğunu ifade etti.

HBB Başkanı Savaş, Dünyaca Ünlü Fransız Arazi Sanatçısı Saype, İsviçre Büyükelçisi Jean Daniel Rush ve Fransız Büyükelçisi Isabelle Dumont’a katkılarından dolayı teşekkür etti. 

Haberin Videosu