HATAY İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR ESER

  • Eklenme Tarihi :28.07.2022 | 12:58

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ve Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte incelemelerde bulundu.

HATAY İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR ESER

YAYMAN: TAHTAKÖPRÜ BARAJI HATAY İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR ESER

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hassa Belediye Başkanı Mehmet Karataş ve Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte incelemelerde bulundu.

Tahtaköprü Barajı’nın 450 milyon küp su tutma kapasitesine sahip Hatay’ın en büyük iki barajından bir tanesi olduğunu belirten Yayman, “Biz Tahtaköprü Barajı’na 123 kilometre uzaklıktaki Ceyhan Nehri üzerinde bulunan Kahramanmaraş’taki Menzelet Barajından eni 22 metre derinliği 7 metre olan dev kanallarla suyu getirdik. Bugün itibari ile barajımızda 120 milyon metreküp su var. Normal sezonlarda, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında bu barajda en fazla 80 milyon küp su vardı. Şu anda sulama sezonunun yüzde 60’şını tamamladığımız Ağustos ayında olmamıza rağmen şu anda barajımızda 120 milyon metreküp su var. Bununla iftihar ediyoruz. Bu dev eser için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kendilerinden önce hizmet eden tüm siyasilere teşekkür eden Yayman, “Bu baraj Hatay’a can veren bereket veren bir baraj. Gaziantep sınırlarından aldığımız suru Büyükburç’a kadar götürüyoruz. Yani Merkeze bağlı Aşağıoba, Jomba, Aktaş mahallerinde tarım arazileri buradan giden su ile sulanıyor. Oralara Reyhanlı havzasında olmasına rağmen Reyhanlı Barajı’ndan suyu veremediğimiz için Tahta Köprü Barajından suyu veriyoruz. Çünkü çiftçimizin derdi bizim derdimiz. Su petrolden her zaman değerlidir. Daha değerli olacaktır. Tahtaköprü Barajı Hatay için çok değerli bir eser. Bizim bir sloganımız var. Yaparsa Ak Parti Yapar.” diye konuştu.

KAPASİTEYİ 3 KATINA ÇIKARDIK

Ak Parti İl Başkanı Adem Yeşildal’da, muhalefet milletvekillerinin Tahtaköprü Barajı ile ilgili, “O baraj 1970’li yıllarda yapılmıştı. O baraj Ak Parti hükümetinin yaptığı bir baraj değil” gibi bir eleştiri getirdiklerini hatırlatarak, “Evet bu baraj 1970’yı yıllarda rahmetli Süleyman Demirel döneminde temeli atılmış 1977’te tamamlanmış bir baraj. Ama kapasitesi 80 milyon küp su tutan bir barajdı. Bizim yaptığımız yükseltme çalışmalarıyla kapasitesi 3 katına çıkartarak, 480 milyon metreküpe çıkardık” dedi. (Haber Merkezi)