HATAY HALKININ İRADESİNİ TESLİM ETMEYECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :01.04.2024 | 09:38
  • Muhabir :Haber Merkezi

HATAY HALKININ İRADESİNİ TESLİM ETMEYECEĞİZ

CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş, seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini söyledi. Son dakikaya kadar kıran kırana geçen seçimin ardından son dakika gelişen olaylar sonrası Hatay Adliyesi’ne giden Lütfü Savaş, Yüksek seçim kuruluna sandık sonuçları ile ilgili itiraz etti.

CHP İl Başkanı Hakan Tiryaki ile birlikte adliye çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Savaş, kendilerinde olan verilere göre seçimi 8 bin oy farkla kazandıklarını söyledi. 

Seçim sonuçlarıyla ilgili CHP’li avukatların genel merkezden yola çıktıklarını belirten Savaş, “İktidar partisinin temsilcileri saat 23.00 gibi herşeyi kapatıp gitmişlerdi. Ne olduysa saat 01.30’dan itibaren biz kazandık diye ortaya çıktılar. Ama baktığımız zaman 168 sandık kala biz 8 bin oy farkla öndeyiz. Nasıl kazandıklarını da anlamış değiliz. Bütün ekip arkadaşlarımızla birlikte bu işin peşini bırakmayacağız. Sandıkta kazandığımızı masa başında kaybetmeyeceğiz. Bunun içinde sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

SAVAŞ İDDİALARINI SIRALADI

Hatay adliyesine gelen oy pusulalarının kendilerini görevli olarak tanıtan sandık başkanlarından alındığını ve adliyeye götürüldüğünü iddia eden Savaş, “Sandık başkanlarının adliyeye getirdiği oyları resmi görünen insanlar tarafından, oy sandıklarını hemde ıslak imzaları ellerinden alıp adiyeye girdikleri. Bunun yanında adliyeye uzun bir mesafede bizler görevliyiz. Direk oy torbalarını ve ıslak imzalı sonuçları alıp adliyeye götürüyoruz diye getirdikleri gibi bir çok bilgi var elimizde. Bu yüzden mücadelemizi yapacağız. Hatay halkının iradesini kimseye teslim etmeyeceğiz.”

ALTINÖZÜN’DEKİ SANDIKLAR NEREDE

“Şu anda açılmayan 168 sandık var ve bize ulaşan verilere göre 9 bin oy farkla öndeyiz. Ama buraya gelene kadar oyların başka kişilerce adliyeye sokulduğu ile ilgili bilgiler çok önemli. Seçim güvenliği açısından. Seçim sonuçlarına itiraz ettik. Şu anda bütün Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda yetkili olan avukatları Hatay’a doğru yola çıktı. Hakkımızı tabi ki arayacağız. Bu sadece bizim hakkımız değil. Hatay halkının hakkı. Şu anda Altınözü’nde bulunan sandıkların yüzde 45’inin ne olduğu belli değil. Sandıklar ortada yok bekletildiğini düşünüyoruz. Bu saate kadar sandık sayılmaz mı? Konuyu sayın Genel Başkanımızla görüştük. Buradaki mesele hukuki mesele. Bu yüzden genel merkezimizdeki bu işte uzman olan arkadaşlarımız hakkımızı sonuna kadar arayacak.” Diye konuştu.  

Haberin Videosu