HATAY DOĞU AKDENİZ’İN KALESİ

  • Eklenme Tarihi :24.05.2022 | 12:25
  • Muhabir :

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın Doğu Akdeniz’in kalesi olduğunu söyledi.

HATAY DOĞU AKDENİZ’İN KALESİ

Katıldığı Saadet Partisi İl Kongresinde konuşan Başkan Savaş, HADO için 6 yıl mücadele ettiklerini belirten Savaş, “Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan hocamızın öncülüğünde 1974’ten itibaren bizimle hemhal olmaya çalışan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’mize ilk defa Hatay’dan bir deniz seferi düzenledik. Bu seyahatte Necmettin Bey bize eşlik etti. HADO için 6 yıl boyunca her türlü zorlukla mücadele ettik ve sonuç itibariyle oradaki soydaşlarımıza gittik. Bu seferlerin ticari bir boyutu yok. Milli bir boyutu var. Çünkü Hatay, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kalesi konumundadır. Uzakları yakın edeceğiz ve oradaki kardeşlerimizin yalnız olmadığını hissettireceğiz” dedi.

 

ORADAKİ KARDEŞLERİMİZE İHTİYACIMIZ VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partisinin Kıbrıs ilişkilerini yürütmesi için görevlendirildiğini hatırlatan Lütfü Savaş, “KKTC, 1974’ten sonra bize en çok ihtiyaç duyduğu günlerden geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan meclis başkanına kadar birçok devlet büyüğüyle görüştük. Necmettin Bey ile birlikte onların yanında olduğumuzun mesajını verdik. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği ve bekası, Akdeniz’deki gücü anlamında oradaki kardeşlerimize ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

CHP VEİ SP’NİN ÇALIŞMALARINDAN MEMNUNUM

Savaş, Millet İttifakı’nın çalışmalarından da bahsetti. CHP ve SP’nin Hatay’daki çalışmalarından memnun olduğunu söyleyen Savaş, “Burası Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ne son emanet ettiği yer. Hep birlikte milli bir şuurla, manevi gücümüzü de birleştirerek Hatay’ın ayakta kalmasına, güçlü bir serhat şehri olmasına katkı sağlıyoruz. Millet İttifakı’nın belediye başkanı olarak Saadet Partili değerli büyüklerimizden de kardeşlerimizden de razıyım. Allah da sizden razı olsun” açıklamalarında bulundu.

ÜLKE MENFAATİNİ ÖN PLANDA TUTMALIYIZ

Savaş konuşmasının sonunda gelecek seçimlere değindi. Bu seçimin Türkiye adına çok önemli olduğunu vurgulayan Savaş, “Eğer biz sokakta, mahallenin en ücra köşesinde yoksak, gelecek adına da söz söyleme, yönetme hakkımız da yoktur. Her partinin girebileceği kapılar vardır, o partinin mensupları o kapılardan girmezse biz muhalefette kalmaya devam ederiz. Bu seçim Türkiye Cumhuriyeti adına çok önemli bir seçim, uçurumdan önceki son seçim. Bu seçimi sağlıklı, huzurlu, şuurlu bir şekilde götürüp menzile ulaşmamız gerekir. Türkiye artık ideallerin birleştiği bir noktaya gelmek zorunda. İdeolojik saplantılarımızı, beklentilerimizi, geçmişimizi bir dönemlik bir tarafa bırakmalı, ülke menfaatleri çerçevesinde, birlik ve beraberlik içinde gelecek adına birlikte hareket etmeliyiz” dedi. (Haber Merkezi)