Ecri Misil İle Ekim Yapan Çiftçilere Müjde

  • Eklenme Tarihi :11.05.2022 | 10:46

Hatay’da ecri misil ile ekim yapan çiftçiler artık Tarım Desteklemelerini alabilecekler. Çiftçilere müjdeyi Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi verdi.

Ecri Misil İle Ekim Yapan Çiftçilere Müjde

Yoğun çabaları sonucu sorunu çözdüklerini belirten Şanverdi, “Ecri misil ile ektikleri tarlalardan yıllardır mazot, gübre ve ürün bazlı destekleme başta olmak üzere hiçbir tarım desteğinden faydalanamayan çiftçiler artık tüm bu desteklemelerden yararlanabilecekler.” dedi.

1927 yılında çıkan 1062 sayılı kanunla Suriye Uyruklu Özel ve Tüzel Kişilerin Hazinece El Konulan Hatay’daki 162 bin dönüm arazisini Hataylı çiftçiler yıllardır ecri misil ile ekiyorlardı ve kiralama yapmadıkları için de destekleme alamıyorlardı.

 

DESTEKLEME ALABİLECEKLER

Suriye Uyruklu Özel ve Tüzel Kişilerin Hazinece El Konulan Hatay’daki 162 bin dönüm arazisini eken çiftçilerin destekleme alabilmesi için 06.11.1967 tarih ve 12743 sayılı Resmi Gazete yayımlanan “Suriye Uyruklu Özel ve Tüzel Kişilerin Hazinece El Konulan Malların İdaresi Hakkında” yönetmeliğe bağlı olarak bir düzenleme yapılması gerekiyordu. Milletvekili Şanverdi’nin bu düzenlemenin yapılması için Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Çevre Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı düzeyinde AK Parti Hatay Milletvekillerinin de desteğiyle yürüttüğü çalışmalar neticesinde Bakan Murat KURUM’un imzasıyla 24.04.2022 tarihinde 2022/12 sayılı Genelge yayımlandı. Bu genelgeye göre Suriye Uyruklu Özel ve Tüzel Kişilerin Hazinece El Konulan Hatay’daki arazilerini 31.12.2019 yılından önce 3 yıl süreyle ve halen tarımsal amaçla kullanan çiftçiler pazarlık usulüyle tarlaları kiralayabilecek ve böylece destekleme alabilecekler.

 

VESİLE OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, tarımın büyük önem arz ettiği bir dönemde 162 bin dönüm araziyi ekip büyük emek eden ve bugüne kadar destekleme alamayan çiftçilerimizin destekleme alabilmesi için atılan adımlara vesile olmuş olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Bu kararla destekleme alacak tüm çiftçilere desteklemelerin hayırlı ve bereketli olmasını diledi. Şanverdi, Suriye Uyruklu Özel ve Tüzel Kişilerin hazinece el konulan arazilerini ekip biçen çiftçimizin destekleme almasını sağlayan Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum’a, Milli Emlak Genel Müdürü Sayın Tufan Konak’a tüm çiftçiler ve AK Parti Hatay Milletvekilleri adına teşekkür ettiğini belirtti. (Haber Merkezi)