DEVA Partili Esen’den Murat Kurum’a: İmkan olmayan vaatlerle insanları kandırmayın!

  • Eklenme Tarihi :08.02.2024 | 17:21
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEVA Partili Esen’den Murat Kurum’a: İmkan olmayan vaatlerle insanları kandırmayın!

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Eski Bakan Murat Kurum’a seslendi. Esen, “TOKİ’nin kapasitesi belli; 20 yıl boyunca 700 bin konut yapabilmiş. Türkiye’deki sağlam inşaat demiri üretiminin sınırlarını biliyoruz. İstanbul’da hangi demir, çimento ve betonu bulup 5 yılda 650 bin konut yapacaksınız? Bu vaat İstanbullulara bir hayal satmaktan başka bir şey değildir. Toplu konut vaadiniz şahane, keşke yapabilseniz ama yapmaya imkân olmayan vaatlerle insanları kandırmayın!” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Elif Esen, TBMM’de yaptığı basın açıklamasına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deprem sonrası hizmet alamayan Hatay hakkındaki sözlerine dair savunmasına cevap vererek başladı. Cümlelerine “Sözlerim çarpıtıldı” demekle düzelecek iş değil bu!” diyerek başlayan Esen; “Biz partili cumhurbaşkanlığı ile kaymakamları valileri partili kıldık, onları görevlerini parti eksenli yapmaya yönelttik, öyle seçtik” mesajı verdikleri bu topal sistem devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı, belediye başkanlarını, iktidarın kendinden gördüğü yandaş partilerden seçmezseniz, “e uyum olmaz”, “e haliyle hizmet de olmaz” demek istiyor” ifadelerini kullandı.

“‘Oy vermezsek başımıza gelmeyen kalmaz’ korkusu çekmeyin”

Esen yaklaşan yerel seçimler için halka seslenerek;

“Lütfen endişe etmeyin, ‘oy vermezsek başımıza gelmeyen kalmaz, hizmet alamayız’ korkusu çekmeyin. Son üç yılda ülkemizin dört bir yanını dolaşırken gördüğüm en güçlü şey: merkezi yönetimle uyumsuzluklara rağmen karakterinden haktan ödün vermeyen, ranta boyun eğmeyen, belediye anlayışının, ender de olsa kurtardığı, koruduğu yerler olmasıydı. Hatay Erzin Belediyesi de bunların en değerli örneği olabilir. Tek bir binası yıkılmayan, tek bir vatandaşı ölmeyen bölgenin tek ilçesi olmasını değerli belediye başkanı Ökkeş Elmasoğlu’na borçluydu hatırlarsanız. Kendisine de selam olsun!” dedi.

Kurum’a seslendi: Kanal İstanbul’u, toplu konut vaadini ve TOKİ mağdurlarını sordu

Esen; “Sayın Kurum’un vaatleri arasında Kanal İstanbul’un adını hiç geçirmiyor. İstanbul halkının istemediğini bildiği için hayır da demiyor tabiri caizse soru gelince geçiştiriyor. Geçtiğimiz günlerde de acı deprem deneyimlerinde tüm Türkiye’nin güvenini kazanmış Prof. Dr. Sayın Naci Görür’ü ziyaret edip danışmanlık teklif ederek kendisini yanına çekmeye, onunla güven kazanmaya çalışıyor. Oysa sayın Naci Görür’ün Kanal İstanbul’un karşısında olduğunu toplum biliyor. Sayın Kurum’un da “çılgın” projenin bugüne kadar yılmaz savunucularının başında olduğunu düşünürsek ya halk kandırılmaya çalışılıyor, ya da Sayın Cumhurbaşkanı’na rağmen Kanal İstanbul’un nasıl bir hata olduğunu anladı Sayın Kurum?

Peki anlasa bile sizce İBB, AKP yönetimine geçerse Kanal İstanbul defteri kapanır mı?

Bakın Yenişehir Rezerv alanı başlığı altında Kanal İstanbul’a dair duyurular bir sene önce bakanlık sayfalarında ilan edildi, hala orada da duruyor. Hatta rezerv alanlarının imara açılması kanunu da yakın zamanda AKP ve Cumhur İttifakı yandaşı partilerin oylarıyla meclisten geçirildi. Hiçbir şey rafa kalkmadı. Yıllardır pazarlaması yapılan, Katarlılara, Suudilere, daha kimlere kimlere parsel parsel satılan Kanal İstanbul Proje güzergahının bedelini Orta Doğulu dostlarına nasıl geri ödesinler?

İstanbul Vekillerinden biri olarak Sayın Kurum’a sesleniyorum: Kaçamak cevaplarla, algı değiştirip güven kazanmaya çalışmakla İstanbul halkını Kandırmayin!“ dedi.

“Şimdi yatay mimari diyorsunuz: Depremden haberiniz yok muydu?”

Esen’in konuşmasındaki kentsel dönüşüm ve TOKİ ile ilgili başlıklar şöyle;

“Kadıköy’ün gecekondulaşmış, eski bir mahallesi olan Fikirtepe’deki dönüşüm 2006’da başladı. Çoğu 2 katlı evlerden oluşan, görece yanı başındaki Göztepe gibi semtlerden sosyo-ekonomik olarak geride kalan Fikirtepe, AKP iktidarının da özetidir aslında. Sahip olduğu dezavantajlara rağmen kendine has bir mahalle kültürü olan Fikirtepe’de dönüşümün nasıl ilerlediğine bakarsanız dikey olarak yükselen, zenginleşiyormuş hissi veren bir beton ormanına dönüştüğünü artık İstanbul’un her yerinden görebilirsiniz. Şu an akşam bir taksi bile bulamayan, ruhsuz bir plaza merkezine evrildi ve yıllardır hala daha bitmedi.

O zaman soralım kendisine;

Neden Fikirtepe, Zeytinburnu sahili dahil tüm İstanbul’u dikey mimariye hapsettiniz, her yeri gökdelen plazalarla doldurdunuz? 21 yıldır depremden haberiniz yok muydu? 99 depreminde başka bir gezegende miydiniz?

Asrın felaketi denilen Kahramanmaraş depremzedeleri için TOKİ ilk bir yılda teslim edilir denen 300 bin konutun sadece 46 binini tamamlanıp kuraya çıkarılabildi. Yahu TOKİ 20 yıl boyunca zaten 700 bin konut yapabilmiş, kapasitesi belli. İstanbul’da hangi demir, çimento ve betonu bulup 5 yılda 650 bin konut yapacaksınız? Türkiye’deki sağlam inşaat demiri üretiminin sınırlarını bilmediğimizi mi sanıyorsunuz? Ya da geçmişteki gibi ithal hurda demiriyle kağıt gibi yıkılan evler mi yapmak zorunda kalacaksınız?

Özetle bu vaat İstanbullulara bir hayal satmaktan başka bir şey değil, ama proje fikri şahane, keşke yapabilseniz, ama yapmaya imkân olmayan vaatlerle insanları – yine söylüyorum- kandırmayın!