DEPREM BÖLGESİNDE SORUNLAR DEVAM EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :19.10.2023 | 11:42
  • Muhabir :Hatay Gazetesi

Eğitim Sen Hatay Şube Özgür Tıraş, deprem bölgesinde yaşayan yurttaşların ulaşım, sağlık, barınma ve eğitim gibi birçok sorunla karşı karşıya olduklarını söyledi.

DEPREM BÖLGESİNDE SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Başkan Özgür Tıraş basın açıklamasında, şu sözlere yer verdi: “Eğitim emekçileri olarak yaşadığımız sorunlardan birisi de bankamatik yetersizliğidir. Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinde görev yapan binlerce eğitim emekçilerinin maaş ödemeleri Yapı Kredi bankası üzerinden yapılmaktadır. Antakya ve Defne ilçelerinde bankaya ait Dikmece bölgesinde sadece bir bankamatik mevcuttur. Eğitim emekçilerinin sayısı ve ulaşım problemi düşünüldüğünde tek bankamatiğin yetersiz olduğu ortadadır. Başka bankamatiklerden para çekildiğinde ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu sorun banka ve milli eğitime iletilmesini rağmen çözülmemiştir. Birçok bankanın birden fazla şubesi ve bankamatiği varken Yapı Kredi Bankası bu soruna daha ne kadar duyarsız kalacaktır? Diğer bankamatiklerden ücret kesintisinin yapılmamasını ve acilen bankamatik sayısı artırılması talebimizi yineliyoruz.”

 

YÜZ YÜZE YAPILAN SEMİNERLER GERİ ÇEKİLMELİ!

“Bir milyondan fazla eğitim emekçisinin mesleki eğitim semineri her yıl uzaktan yapılıyordu. Seminer döneminin başlamasına kısa bir süre kala çalışmaların yüz yüze yapılacağının açıklanması ne kadar plansız çalışıldığının göstergesidir. Bir milyonu aşkın eğitim emekçisi kasım ayı seminerlerinde video izlemek için okullara çağrılıyor. Milli eğitim bakanlığı seminerlerin yüz yüze yapılması kararını geri çekmelidir.

Seminer programında 17.11 2023 tarihinde tüm yönetici ve öğretmenlere”Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumlarında Din Eğitimi ve Öğretimi “semineri verilecek. Bunun diğer branşlarda ki mesleki gelişime katkısı nedir? Bakanlık uzun süredir eğitimi dinselleştirmeye yönelik yaptığı zorunlu seçmeli dersler, ÇEDES gibi protokol ve uygulamaları yenisini eklemiştir. Öğretmenlerin mesleki gelişimine katkısı olacak konularda seminer konuları tekrar düzenlenmelidir.”

OKULLARIN DURUMU ORTADA İKEN SINAV YAPILAMAZ

“Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklikleri yayınladı. Temel sorunların hiçbirine çözüm yok.

Okul Öncesi öğrencilerden katkı payı alınmasına karar verdi. Yoksulluğun giderek daha da arttığı ülkemizde yoksul çocukların eğitim hakkına erişimi engeller. Eğitim de eşitsizlikleri arttır.

Temel Eğitim ve Orta Eğitim Kurumlarında ortak sınav yapılması eğitimde varolan eşitsizlikleri artıracaktır. Velilerin sosyo- ekonomik durumlarının, okulların fiziksel koşullarının ve imkanlarının, öğrencilerin hazır bulunuşluluk düzeylerinin farklı olmasına rağmen aynı sınıfa tabi tutulmaları pedagojik ilkeler açısından doğru değildir. Deprem bölgesinde velillerin, öğrencilerin ve okulların durumu ortada iken ortak sınav yapılması kabul edilemez.”