DEFNE’DE YERİNDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI - Hatay Gazetesi

DEFNE’DE YERİNDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

  • Eklenme Tarihi :22.06.2024 | 14:41
  • Muhabir :Haber Merkezi

DEFNE’DE YERİNDE DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketinde en çok yıkıma uğrayan ilçelerden biri olan Defne ilçesinde yerinde dönüşüm çalışmaları devam ediyor.  Armutlu ile Elektrik mahallelerinde yapılar 5-6 katlı olarak inşa edilecek. Deprem sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından Defne İlçesi’nde Elektrik ve Armutlu Mahallelerinde uygulanacak projenin görseli paylaşıldı.

Hatay Vali Mustafa Masatlı, bölgedeki inşaatları yerinde inceledikten sonra yaptığı açıklamada, “Defne ilçemiz Armutlu ile Elektrik mahallelerimizde eskisinden daha güçlü, eskisinden daha güzel yapıların inşa edileceği yerinde dönüşüm kentsel proje alanlarımızda incelemelerde bulundum. Yetkililerden bilgiler aldım. Eskisinden çok daha iyi olacak,” dedi.

2 MAHALLEDE 8634 KONUT VE İŞYERİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinesinde TOKİ eliyle Armutlu ile Elektrik mahallelerindeki yapılar 5-6 katlı olacak. İki mahallede şimdilik toplam 8634 konut ile işyeri yaptırılıyor. Birçok şantiye bölgede faaliyet gösterirken, iki mahalledeki kısım inşaat konut-işyeri sayıları şöyle: Defne-Çekmece 4 bin 10 konut ile 427 işyeri, toplam 4 bin 437 bağımsız birim. Defne-Çekmece: Toplam bin 114 bağımsız birim; 855’i konut, 259’u işyeri. Defne: Toplam bin 785 bağımsız birim; bin 657’si konut, 68’i işyeri. Defne-Armutlu Mahallesi:: 3 bin 894 bağımsız birim; 3 bin 334’ü konut ve 560’ı işyeri.