CHP’Lİ VEKİL KARA MUHTARLARLA BULUŞTU - Hatay Gazetesi

CHP’Lİ VEKİL KARA MUHTARLARLA BULUŞTU

  • Eklenme Tarihi :23.06.2024 | 14:31
  • Muhabir :Haber Merkezi

CHP’Lİ VEKİL KARA MUHTARLARLA BULUŞTU

Cumhuriyet Halk partisi Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, 31 Mart yerel seçimleri sonrası göreve gelen,  Mahalle Muhtarlarıyla dayanışma kahvaltısında bir araya geldi. Muhalle Muhtarları Dernek başkanı Ethem Ayseki, Millet Parkındaki sosyal tesislerde gerçekleştirilen kahvaltı programıyla kendilerini bir araya getiren Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara’ya teşekkür etti.

Haftanın üç gününü Ankara’da meclis çalışmalarıyla geçirdiğini geri kalan dört günü de Hatay’da 15 ilçede halkın sorunlarına zaman ayırdığını belirten Cumhuriyet Halk partisi Hatay milletvekili Nermin Yıldırım Kara “31 Mart yerel seçimlerinde seçilmiş olan tüm paydaşlarımız Muhtarlarımıza ‘hayırlı olsun’ diyorum. Muhtarlık makamı son yıllarda siyaset için bence çok kıymetli, elbette her mahallenin mülki amiri sizler oluyorsunuz. Birinci basamak sağlık hizmeti gibi, birinci derecedeki hizmet alım noktasında da muhtarlarımız var” dedi.

YAPTIĞINIZ TÜM HİZMETLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Muhtarların, kent uzlaşı kültürü içerisinde hizmet götürme noktasında en önemli unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Milletvekili Kara “Yaptığınız tüm hizmetlerden dolayı öncelikle çok teşekkür ediyorum. Muhtarlık amme hizmeti yapıyor, kamuya açık vatandaşın hizmeti yapılıyor, muhtarlıkların elektrik harcamaları ticarethane gibi faturalandırılması kabul edilemez olduğunu hem kapalı toplantılarda, hem de resmi olarak da ilgili kuruma söylemiştik. Elektrik faturalarıyla ilgili ticarethane statüsünden çıkarılarak düzeltildi sanırım” diye konuştu.

YASA VE YÖNETMELİKLERLE SÜREÇ YÜRÜYOR

Ayrıca deprem bölgesinde rezerv alanlar, hak sahipliği konularını ilgilendiren iki yasa ve yönetmeliklerle sürecin yürütüldüğüne değinen CHP’li Nermin Yıldırım Kara “Rezerv alan ve yerinde dönüşümle alakalı bu süreç iki kanun, çıkarılan yönetmeliklerle sürdürülüyor. Birincisi 7269, yerinde dönüşüm, eskiden 500-500’dü, şimdi 750 hibe ve 750 krediyle yerinde dönüşüm yapabiliyorsunuz. Yanılmıyorsam 40 bin lira devlet, idare proje desteği bir miktar tutar gönderiyor size ama Müteahhitle anlaşıyorsunuz, Apartmandaki sakinler bir araya gelip, bir sözleşme yapıp notere gittiğinde dahi her bir değerli kâğıt için orada da para ödüyor. Çok fazla insan bunu dile getirmemişti, ben bunu da hem kürsüde söyledim. Kanunda şu diyor: Vergi, Resim ve harçlardan muaftır. Ama 6 katlı apartmanda oturuyoruz, 12 daire var gittik anlaştık, yerinde dönüşüm için noterde sözleşme yapacağız, her bir sözleşme diyelim ki, sekiz sayfa olabilir, her birinin değerli kağıt masrafı artı KDV’si o apartman için… Ben, 76 bin lira veren apartman sakinlerini biliyorum, çünkü önergeme konu ettim” şeklinde konuştu.