ÇALIŞKAN’DAN SOSYAL MEDYA UYARISI!

  • Eklenme Tarihi :14.09.2022 | 10:18

Maalesef din adına ortaya çıktığını iddia eden, İslam'ın temsilciliğini üstlenen ama bir o kadar da istismarda bulunan bazı hocaların açıklamaları son derece talihsizliktir” dedi.

ÇALIŞKAN’DAN SOSYAL MEDYA UYARISI!

Hayatımızın parçası haline dönüşen sosyal medyanın kullanımında zaman zaman sıkıntılar yaşandığını ifade eden ilahiyatçı, yazar Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Değerlerimizin itibarsızlaştırılması, dejenerasyona uğraması kamuoyundan sistematik şekilde devam ediyor. İlahiyatçı Çalışkan, “Günümüzde bazı hocaların vaaz kürsüsünde iki kişi arasında bile konuşulmayacak cinsel konuları dile getirmeleri Müslümanların tek derdi davası bel altı konularına odaklandıkları imajı görüntüsü vermektedir.” dedi.

İlahiyatçı Çalışkan, “Maalesef konuşmalar dini hassasiyeti olan kimseleri rahatsız edecek seviyeye geldi ve aştı. Bütün meseleler belden aşağı, insanın cinsel hayatının nasıl olması gerektiğine dair teferruatlı, bir o kadar süfli ve aşağılık ifadelerle anlatılıyor. Vaaz kürsülerinden kahvehane muhabbeti edebiyatıyla tüm cami cemaatine, hatta sosyal medya üzerinden bütün millete servis ediliyor. Yok “durur sahurda azarmış” yok “iki kişilik maç” gibi yüz karası ifadelerle kamera karşısında beğeni budalalığına girişmek böyle durumlara düşürür.

Belki birilerinin hoşuna gidiyor, beğeni alıyor, insanlar gülüyor olabilir ama bu talihsiz izahatlar/açıklamalar İslam’a ve İslami değerlere ihanettir. Bu anlatılanlar aklı selim insan için hiçbir değeri yoktur. Aksine rahatsızlık verici ve endişe uyandırıcıdır. Bu konuşmalardan anlaşılan sanki bütün dindarların hayatının belden aşağı kurgulandığı, gündemlerinde sadece bu konuların yer aldığı, cennetin nefsi arzular üzerine şekillendiği gibi bedbaht bir tasvir söz konusu.

Kaldı ki toplumumuzun ahlaki yozlaşmanın yoğun olduğu bir dönemde bu tarz problemlere çözüm yolları sunmak, Allah yolunda mazlumlar adına cihat etmek varken bu seviyesiz dil ve düşük profilli yaklaşım son derece üzüntü vericidir. Bunu din adına yapanların takkelerini önlerine koyup kendilerini sigaya çekmeleri elzemdir” ifadelerini kullandı.(Haber Merkezi)