ÇALIŞKAN: HEDEFİMİZ GÜZEL AHLAK

  • Eklenme Tarihi :11.04.2022 | 10:52

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, İnsanlığa gönderilen son ve kemale ermiş bir hayat nizamı olarak İslam, insani kaideleri yüksek titizlikle içerisinde barındıran bir dindir. “Din, güzel ahlaktır.” Dedi.

ÇALIŞKAN: HEDEFİMİZ GÜZEL AHLAK

İslam dininin yüksek ahlaki idealleri ve vasıfları olan bir Müslüman toplum inşa etmeyi hedeflediğini söyleyen Çalışkan, “İbadetimiz ve inancımız bizi “ahlaki hasletleri sağlam ve düzgün bir insan ”haline getirmelidir. Bu hedef, dinin asıl amacını ifade etmesi açısından da önemlidir. Ahlak, bireysel alanda olduğu kadar toplumsal alanda da karşılığını bulmalıdır. İman edip salih amel işleyen kulların müjdelendiği birçok ayette bu hususa dikkat çekilmektedir.” Şeklinde konuştu. 

İbadet ile iman arasındaki çizgiye değinen Çalışkan, “Zira iman; Allah’a ve peygamberleri aracılığıyla getirilen “ilkelere” gönül rızasıyla teslim olmaktır.İbadet ise bu ilkeler içerisinde yapılması gereken bedeni ve mali davranışları içerir. Kul bu davranışları hayatının vazgeçilmezi haline getirip uygulamalıdır. Burada üzerinde durulması gereken asıl önemli konu ise salih ameldir.” Diyerek islamın asıl hedefinin güzel ahlak olduğunu söyledi. (Haber Merkezi)