ÇALIŞAN VE ÜRETEN ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ

  • Eklenme Tarihi :06.04.2022 | 09:50

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Doç. Dr. Hüseyin Yayman, hafta sonu Amik ovası çiftçileriyle bir araya gelerek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

ÇALIŞAN VE ÜRETEN ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ

 

Düzenli olarak Çiftçilerle buluşup sorunlarını dinleyen Yayman buradaki konuşmasında AK Parti’nin üreten ve çalışan çiftçinin yanında olduğunu kaydetti.

Yayman küresel iklim değişikliğinin yarattığı Kuraklığa karşı barajları günlük olarak takip ettiklerini ve bu yıl barajların umut verdiğini söyledi..

SU PETROLDEN DEĞERLİ

Yayman, AK Parti’nin, çiftçinin derdiyle dertlendiğini belirterek, Suyun petrolden değerli olduğunu ve suyun kıymetinin bilinmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çiftçilerden suyu küresel ısınmaya karşın verimli kullanmalarını isteyen Yayman, Küresel kuraklığa dikkat çekerek, “Partimiz AK Parti her zaman çalışan ve üreten çiftçimizin yanında yer aldı. Meydana gelen yağışların ardından ilimizde bulunan 3 baraj da dolu. Ancak yinede çiftçilerimizin suları verimli ve dikkatli kullanmaları gerekiyor.”

Tahtaköprü barajının yükseltilmesinin çok stratejik bir karar olduğunu ve ova çiftçisinin son 3 yıldır yüzünü güldürdüğünü belirten Yayman suyun gelmesiyle tarla fiyatlarının üç katına çıktığını söyledi.

ZİRAAT ODASI ÖNCÜLÜK EDİYOR

Yüz yılların hayalini Ak Parti’nin gerçekleştirerek Amik Ovasına suyu getirdiğini kaydeden Yayman yaptığı açıklamada; “Hatay’a can veren Barajlarımız hızla doluyor. Küresel Kuraklığa karşı suyumuzu korumalıyız. Tahtaköprü barajımızda 175 Milyon m3, Büyük Karaçay Barajımızda 54 Milyon m3 ve Yarseli Barajı’nda 41 Milyon m3 suyumuz var. Geçmiş yıllara göre kıyaslarsak bu yıl daha iyi bir noktadayız. Çiftçilerimizi daha çok üretmeye ve ekmeye davet ediyoruz.. Onların talebi başımızın üstündedir. Covid salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı çiftçiliğin önemini daha da artırdı.” dedi.

Kırıkhan ziraat odası başkanı Mehmet Çelik yaptığı konuşmada, “Biz Daima Çiftçilerimizin yanındayız, ovada su sorunu çözüldü teşekkür ederiz. fakat şimdi de girdi fiyatları çok yüksek. Çiftçi, Cumhurbaşkanımızı baba olarak görüyor ve çiftçiye daha fazla sahip çıkmasını bekliyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)