BUGÜN GELECEK ADINA ATILACAK ADIMLAR İÇİN PLAN VE PROGRAM YAPMA GÜNÜDÜR

  • Eklenme Tarihi :25.07.2022 | 12:32

Hatay Büyükşehir Belediyesi, 23 Temmuz Hatay’ın anavatana katılış yıl dönümü etkinliklerinde anlamlı bir buluşmanın altına imza attı.

BUGÜN GELECEK ADINA ATILACAK ADIMLAR İÇİN PLAN VE PROGRAM YAPMA GÜNÜDÜR

HBB, 38. Hatay Festivali etkinlikleri kapsamında bir kokteyl düzenledi. Antakya EXPO alanındaki gecede sanat, akademi, siyaset ve iş dünyası bir araya geldi. HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, anlamlı geceye katılan tüm konuklarla yakından ilgilenerek herkesle sohbet etti.

 

SAVAŞ: İYİ Kİ BU MÜCADELEYİ VERMİŞLER

Lütfü Savaş burada yaptığı konuşmada Hatay’ın 20 yıllık esaretten sonra anavatana katıldığını hatırlatarak “Hatay’ın kurtuluşu ve bağımsızlığı için yıllarca mücadele eden Hatay Devleti büyüklerimizi ve ilelebet şehrimizi düşünen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmadan edemeyiz. Şehrimiz önce bağımsızlık sonra da anavatana katılma mücadelesi verdi. İyi ki bu mücadeleyi vermişler” dedi.

Savaş konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün tefekkür etme, yakın tarihi yeniden gözden geçirme günüdür. Bugün anı yaşama değil, gelecek adına atılacak adımlar için plan ve program yapma günüdür. Dostlarımızla birlikte ülkemizin ileri gitmesi için düşünmeliyiz. Ülkemizi ödünç aldığımız torunlarımız için canı gönülden çalışmalıyız. Bugünümüze sahip çıkan tüm hemşehrilerime teşekkür ederim. Ruhen, bedenen, kalben Hatay’ın bağımsızlığı ve kurtuluşu için mücadele veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Tayfur Sökmen, Abdurrahman Melek, Abdulgani Türkmen ile tüm şehit ve gazilerimize şükran ve saygıyla anıyorum. İyi ki varsınız.”

HATAY MARŞI HEPİ BİR AĞIZDAN SÖYLENDİ

Savaş’ın konuşmasının ardından ilk kez 1938 yılında Türk askerinin Hatay’a girişinde 48. Alay Bandosu tarafından seslendirilen Hatay Marşı, alandaki konuklar tarafından neşe ve coşkuyla söylendi.

Konuklar arasında yer alan Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, HBB’nin çok değerli bir organizasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

ÇALIŞKAN: KİMSE HATAYLILAR KADAR ÖZGÜRLÜĞÜN FARKINDA OLAMAZ

Saadet Partisi GİK Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da, “Tüm insanlarımız özgürlüğü sever ancak kimse Hataylılar kadar özgürlüğün farkında olamaz. Bu, Hatay’ın töreni, Türkiye Cumhuriyeti’nin sevinci, bayramı olmalı. İnanıyorum ki Hatay bundan sonra hak ettiği yere ulaşacak” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)