BİRŞEYLERİ EKSİK SÖYLEMİŞ OLURUZ

  • Eklenme Tarihi :07.10.2023 | 12:04
  • Muhabir :

HABER MERKEZİ

BİRŞEYLERİ EKSİK SÖYLEMİŞ OLURUZ

CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, bizim açıkta hiç kimsemiz yok denildiğinde bir şeyleri eksik söylemiş olacaklarını söyledi.

 

Kara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşmasında, “Deprem siyasetin üzerinde bir mücadeledir.  Ancak şunu dersek doğruyu söylememiş oluruz. Bizim açıkta hiç kimsemiz yok. Paket paket herşeyi verdik, veriyoruz. Kimse aç, açıkta değil dersek eksik söylemiş oluruz. Doğruyu da söylemiş olmayız. Çünkü ben o zaman derim ki arkadaşlar, iklim krizinin hem dünyayı , hemde bölgemizi etkilediği aşikar. Biz artık meteorolojiden, sağanak yağışı da, doluyu da görebiliyoruz. Kavurucu sıcakları da algılayabiliyoruz. O zaman ben size şunu sorarım, 3 gün önce 20-22 metrekarelik konteynırların içerisinde, kendilerine küçücük bir yaşam alanı oluşturmaya çalışan, insanlarımız, tentelerin üzerinde yada olmayan tentelerin üzerinde, kovalarla suyu boşaltmak zorunda mı?” dedi.

GÜZEL ZAMANLARI GERÇEKTEN İSTİYORUM

Depremzedelerin televizyonlarda konu edilmediği güzel günleri istediği belirten Kara, “Konteynırın üzerine silikonlar çekilmediği için, tüm mal varlığı 2 tane süngerden yatak, bir televizyon, 1 buzdolabı, üçlü bir ocak olduğu için sadece onları da korumak zorunda mı? O bakımdan bakın yağışların geleceğini hepimiz biliyoruz. Bu bakımdan ben bir daha umarım depremle ilgili, yurttaşlarımızın bu şekilde televizyonlarda, konu edilmediği gelecek güzel zamanları gerçekten istiyorum.”

HALA ÇADIRLARDA KALANLAR VAR

“O bakımdan şimdiden söylüyoruz ki şu an, 144 bine yakın belki biraz daha fazla insanımız konteynerlarda yaşıyorlar. Brde çadır meselesi var. Şu an çadırlarda evet kalanlar var. Az hasarlı evi olanlar var. Benim de evim az hasarlı. Ama bunların hak sahipliği yok. Dolayısı ile evinin önüne, bahçesine, tarlasına elbette çadır kuruyor. Dolayısı ile çadırlarda yaşamak zorunda kalıyor. Daha biraz evvel özellikle bir arkadaşımızdan  aradık bir meslek mensubu Baro Başkanımızdan Ekinci bölgesindeki birden fazla çadırı 3 kişiyle, 5 kişiyle çarparsanız kaç bine tekabül edecek, her vatandaş topluluğu olduğunu görebilirsiniz.”

ARTIK BUNLARI KONUŞMAMALIYIZ

“Şunu da söylemek istiyorum. Biz kaymakamlarımızdan, epilepsi hastası olan, yatalak hastası olan insanları rica ediyoruz. Hak sahibi olmasa da konteynırlara yerleştiriyoruz. Ama bu yetmez daha fazlası, neden daha fazlası? Çünkü depremin üzerinden artık 8 ay geçti. Artık bunları konuşmamalıyız.” diye konuştu.