BİR OYUN BİLE HESABINI SORACAĞIZ

  • Eklenme Tarihi :02.04.2024 | 12:40
  • Muhabir :MURAT MUTLU

CHP’DEN HATAY’DAKİ SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ

BİR OYUN BİLE HESABINI SORACAĞIZ

31 Mart’ta Hatay’da yapılan Mahalli İdareler Seçimleri sonrasında seçim sonuçlarına yönelik CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki, CHP Genel Başkan Yardımcıları Murat Bakan, Gökçe Gökçen, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Nermin Yıldırım Kara tarafından İlçe ve İl Seçim Kurulu’na itiraz dilekçeleri teslim edildi.

İlçe ve İl Seçim Kurulu’na seçim sonuçlarına yapılan itiraz dilekçeleri CHP Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki, CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur ve Nermin Yıldırım Kara, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Osmaniye Milletvekili Asu  Kaya,  Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, CHP eski Hatay Milletvekilleri Av. Suzan Şahin, İsmet Tokdemir, ilçe başkanları ve partililer katılım gösterdi.

“HATAY HALKININ İRADESİNİ SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

İtiraz dilekçelerinin verilmesinin ardından basın toplantısını Adliye önünde gerçekleştiren CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki, “Bugün buraya verdiğimiz oylara sahip çıkmak için geldik. İlçe başkanları ve avukatlarımızla birlikte hatalı olduğunu düşündüğümüz ve tespit ettiğimiz itiraz dilekçelerimizi verdik. Biz bu seçimi kazanacağımıza inanıyoruz. Birçok noktada sorun ve sıkıntılı olan yerlerle ilgili itiraz dilekçelerimizi teslim ettik. Hatay’ın diğer ilçelerinde de itirazlarımız devam ediyor. 1 oy, 1 oy diyerek Hatay halkının iradesini sonuna kadar koruyacağız. Bizlere bu konuda büyük destek veren ilçe ve iller olmak üzere CHP Ailesi ile vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SÖZLERİ KENDİ PARTİSİNE TÜRKİYE’DE TEPKİ OLARAK DÖNMÜŞ!”

CHP Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Hatay’ın seçiminin, oyunun yurttaşlık görevini tüm Türkiye’ye yansıması büyük bir önem taşıyor. Bu yaşanan süreci yerinde yakından takip etmek bizim için büyük bir önem taşıyor. Hatay, hepimizin diğer şehirlerden farklı olduğu bir şehir. Hatay’da geçtiğimiz yıl çok büyük bir acı yaşadık. Vatandaşlarımız bir yandan canlarını kurtarmaya çalışırken, diğer yandan ise sevdiklerini çok acı bir şekilde hayattan koparıldığını bizzat tecrübe etti. Bu yüzden Hatay hala yaralarını sarmaya çalışmakta, hala kent kültürünü, hala şehrini ayakta tutmaya çalışmaktadır. Bu yüzden Hataylıların iradesinin aynı şekilde yansıyabilmesi bizim için hayati önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’a geldiği zaman Hataylılara yönelik burada ‘Depremde eğer siz buraya oy vermezseniz, depremde veya herhangi bir belediye hizmetinde karşılık alamasınız’ demiş. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçmene ve oy kullandığı partiye yönelik cezalandırma sistemini uygulayacağını açıkladığı yerdir. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gördük ki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri kendi partisine büyük bir tepki olarak dönmüş.” dedi.

“YAPTIĞIMIZ İTİRAZLAR SONUCU OYLAR DÜŞÜYOR, DAHA DA DÜŞECEK!”

CHP Adalet Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Hatay halkının iradesi sandığa nasıl girdiyse, sandıktan o şekilde çıkabilmesi için ve aynı zamanda itirazların sürmesi ve itirazların doğru yapılması, verilerin hepsinin doğru analiz edilmesi bizim için önemlidir. İtiraz süreci devam eden bir süreç. İl ve İlçe örgütlerimiz seçim sonuçlarına yönelik itiraz başvurularını yaptılar ve yapmaya devam edecektir. Bizler başvuru süreçlerini yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bunların yanı sıra gün boyu yaşanan bazı olumsuz olaylar, tespit ettiğimiz bazı usulsüzlükler, verilerde bazı hatalar ya da geçersiz oylara dair bir takım soru işaretlerinin yanında birden fazla başvuru yapılıyor. Bu başvurularının bir kısmının sonucunda 3 bin 900’lerden gelen fark yaptığımız itirazlarımız sonucunda 3 bin 287’ye kadar düşmüş durumda. Bu verilerin değişmesi gün boyunca sürecektir. Hatay’da 1 oy’un bile ortadan kaldırılmasına, çöpe gitmesine, hukuksuzlukla, usulsüzlükle ya da söylendiği gibi bizim de şüphe ile karşıladığımız Hatay Valisi’nin ‘Görevimizin Başındayız’ fotoğrafında olduğu gibi bazı korkutmalarla, bazı yıldırma çalışmalarıyla Hataylıların iradesinin gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu.

“HATAY SEÇMENİNİN İRADESİ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ!”

Seçim sonuçlarına yapılan itiraz sonrasında bir konuşma yapan CHP İçişleri Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, “Seçmenin iradesinin tecelli ettiği yer sandıktır. Bu sandık bizin daha önemi. Çünkü burada varoluş mücadelesi veren, bir yandan hayatı idame ettirmeye çalışan, çadırlarda ve konteynerlerde yaşayan insanlarımız oy kullandı. Tüm seçmenlerin elbette iradesi önemli ama Hatay seçmeninin iradesi bizim çok daha önemli. O yüzden Hatay seçmen iradesinin sonuca yansıması noktasında CHP Genel Merkezi adına üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz. Sandık görevlisi arkadaşlarımız üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdi. Elimizde ıslak imzalı tutanaklar var. Tüm hukuki müracaatlarımızı il ve ilçe seçim kurullarına yaptık, yapacağız ve yapmaya da devam ediyoruz. Bu süreç sonuçlanıncaya kadar bizler burada kalmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.