BİR ÇELİŞKİ YOK MU?

  • Eklenme Tarihi :26.05.2022 | 08:33

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yazılı olarak cevaplandırılması hususuyla soru önergesi verdi.

BİR ÇELİŞKİ YOK MU?

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, 2013’te yapılan bombalı saldırıda şehit düşen vatandaşların okullara 11 Mayıs Şehit sıfatıyla isimleri verilirken, hayatını kaybeden vatandaşların terör mağduru sayılmalarının, sivil şehit sayılmaması arasında bir çelişki olup olmadığı sordu.

 

Tokdemir TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, iktidarın  yanlış dış politikasında ısrar ederek, Suriye’deki olayların sınırlarımız içine taşmasına vesile olduğunu belirterek, “Suriye’de başlayan iç savaşın etkilerini en çok hisseden yerleşim birimlerimizin başında Reyhanlı ilçemiz gelmektedir. 11 Mayıs 2013 tarihinde İlçe merkezinde iki bombalı aracın patlatılmasıyla, 53 vatandaşımız hayatını kaybettiği ve yüzlerce vatandaşlarımızın da yaralandığı korkunç olay, Türkiye’de yapılan en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti.” dedi.

9 YIL GEÇTİ YARALAR SARILMADI

Hain terör saldırısının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hayatını kaybeden vatandaşların ailelerinin ve yaralanan vatandaşların yaralarının halen sarılmadığını iddia eden Tokdemir, “Hayatını kaybedenler terör mağduru, aileleri ise terör mağduru ailesi kapsamında değerlendiriliyor. Evladını kaybeden terör mağduru şehit ailesinden anne, babaya sivil şehit sayılmadıkları için yasa kapsamında 2022 yılı için 270 TL aylık, şehidin eşine ise asgari ücretten bile daha az. Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aileleri sivil şehit unvanı verilerek sivil şehit alilerinin faydalandıkları haklardan faydalanmak için yıllardır mücadele ediyor. Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllardır devam ediyor.” dedi.

YAZILI OLARAK CEVAP İSTEDİ

Tokdemir bu bağlamda verdiği soru önergesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yazılı olarak cevaplaması istediği şu soruları sordu, “Okullara 11 Mayıs Şehit sıfatıyla isimleri verilirken, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın terör mağduru sayılması, sivil şehit sayılmaması arasında bir çelişki yok mudur? 11 Mayıs 2013 Reyhanlı hain terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza sivil şehit unvanı vererek, şehit ailelerinin mağduriyetin giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır? Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllar devam ediyor.Travma geçiren terör mağdurlarına rehabilitasyon hizmeti vermeyi düşünüyor musunuz?” (Haber Merkezi)