BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEĞİŞİME BAŞLADI - Hatay Gazetesi

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEĞİŞİME BAŞLADI

  • Eklenme Tarihi :25.06.2024 | 10:55
  • Muhabir :Haber Merkezi

ŞEHRİN YENİLİKÇİ ve GENÇ YÜZÜNÜ YANSITAN YENİ LOGOSUNA TAM NOT!

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DEĞİŞİME BAŞLADI

31 Mart 2024 seçimlerinde Balıkesir’de açık arafarkla seçimi kazanan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, şehre yeni ve öncü bir kimlik kazandırma yolundaki ilk adımı belediye logosunu yenileyerek attı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanan yeni logo usta grafik tasarımcı Emre Koç’un imzasını taşıyor. Balıkesirli gençlerin fikri alınarak hazırlanan ve Balıkesir haritasının kalp şekline benzerliğinden esinlenerek üretilen yeni logo, şehrin yenilikçi ve genç yüzünü yansıtıyor.

Logo yeşilin (Kaz Dağları) ve mavinin (Marmara ve Ege Denizleri) karışımdan oluşan turkuaz renginde tasarlandı. Bu renkle Kuvayı Milliye Şehri Balıkesir, Türk İslam sanatının temel rengi turkuazı da sahipleniyor. Dijital iletişim çağının gereklerine uygun olarak, mümkün olan en basit anlatıma sahip logo, Balıkesir haritasının kalp şekline benzerliğinden esinlenerek üretildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni logosu, gençler arasında büyük beğeni toplarken, grafik tasarımcılar ve akademisyenlerden de tam not aldı. Grafik Tasarımcı ve İşbankası İş Kültür Görsel Yönetmeni Birol Bayram, logoyu “Kalıplaşmış belediye logolarını yıkan bir logo olmuş. Minimal olduğu kadar, dinamik bir yapıda ve kullanışlı.” sözleriyle değerlendirdi. Balıkesir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Yılmaz, logonun etkileyiciliğine dikkat çekerek, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yeni logosunu bir önceki logoyla kesinlikle karşılaştırmadan, uzak ara çok daha etkili buldum.” dedi. Grafik tasarım ve şehir kimliği üzerine yorum yapan Prof. Dr. Ali Atıf Bir ise “Balıkesir kimliği ne kadar güzel yorumlanmış… Var olan klasik şehir kimliklerinin ötesine geçilmiş. Hem coğrafyası var, hem ‘Ben modern bir Balıkesir’im, bende değişim var’ diyor, hem de ‘Temelimde sevgi var’ diyor. Son dönemde gördüğüm en, çok yönlü kimlik anlatımı.” diyerek, yeni logonun şehri temsil etme konusundaki başarısını vurguladı.