Bakan Işıkhan'dan Çalışma Meclisi Öncesi Memur-Sen'e Ziyaret - Hatay Gazetesi

Bakan Işıkhan'dan Çalışma Meclisi Öncesi Memur-Sen'e Ziyaret

  • Eklenme Tarihi :28.04.2024 | 11:05
  • Muhabir :Haber Merkezi

Bakan Işıkhan'dan Çalışma Meclisi Öncesi Memur-Sen'e Ziyaret

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 29-30 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan 13. Çalışma Meclisi öncesi Memur-Sen'i ziyaret etti.

 

Gerçekleştirilen ziyarete; Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Bakan Işıkhan'ın yanı sıra Memur-Sen Yönetim Kurulu, Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, Çalışma Genel Müdürü Dr. Mehmet Baş ve bürokratlar katıldı.

Görüşmede Bakan Işıkhan’a kamu görevlilerinin talep ve beklentilerini aktaran Genel Başkan Yalçın, “Çalışma Meclisi öncesi sorunların geniş perspektiften değerlendirilmesi, emekçilerin daha güçlü ve adil temsili için sendikal örgütlenmenin güçlendirilmesi, değişen sistem içerisinde emeğin daha korunaklı hale getirilmesi ve emeğin güçlendirilmesi adına bu ziyareti oldukça değerli buluyoruz. Bu noktada; Toplu Sözleşme sistematiğini belirleyen 4688 sayılı kanundaki eksikliklerin giderilmesi, 1. Dereceye yükselen kamu görevlilerine 3600 ek göstergenin verilmesi, emekliler ile çalışanlar arasındaki makasın daraltılması konusu da bizler için büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin devamında; 11 hizmet kolundaki 42 toplu sözleşme maddesinin eksiksiz uygulanması, vergi adaletsizliğinin son bulması ve koruyucu giyim yardımının önündeki engellerin kaldırılması taleplerine vurgu yapan Yalçın, Toplu Sözleşme İkramiyesi konusunun da bir an önce çözüme kavuşması gerektiğini belirterek, “Bu güne kadar kamu görevlilerinin sorunlarını çözme noktasında Toplu Sözleşme ve bürokrasi ile Bakanlık ile uyumlu bir çalışma yürüttük. Bundan sonraki süreçte de belirttiğimiz sorunların çözümü için aynı hassasiyetin süreceğine inanıyorum. 1 Mayıs’ı çalışanların gerek maddi gerek özlük hakları noktasında taleplerinin karşılandığı şekilde kutlamak hepimizin hayali. Bu hayali gerçekleştirmek için teşkilat olarak var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

“Sendikalar önemli bir rol üstleniyor”

Bakan Vedat Işıkhan ise 13. Çalışma Meclisi öncesi sosyal paydaşlarla yapılan istişarelerin sorunların çözümü açısından büyük öneme sahip olduğunu söyleyerek, “Memur-Sen ile gerçekleştirdiğimiz Toplu Sözleşme sonucunda bağıtlanan maddelerinin hayata geçirilmesi ve çalışanların taleplerinin çözüme kavuşturulması bizim en büyük önceliğimiz. Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde bizlere ulaşan her talebi önemsiyor, yol haritası belirliyor ve çözüme kavuşturmak için ilgili birimlerimizle çalışmalar sürdürüyoruz. Bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımız ve kamu personelimizin refahı için projelerimiz devam edecek. Memur-Sen başta olmak üzere; taleplerin toplanması ve bizlere iletilmesi noktasında önemli bir rol üstlenen sendikalarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.