BABACAN’DAN DEPREM BÖLGESİ AÇIKLAMASI

  • Eklenme Tarihi :20.09.2023 | 17:17
  • Muhabir :

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin ilk yüz gününü değerlendirdi.

BABACAN’DAN DEPREM BÖLGESİ AÇIKLAMASI

Ali Babacan 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından hükûmetin “Ulusal Risk Kalkanı Modeli”ni hayata geçirdiğini, ancak seçim sonrası ilgili bakanın değişmesiyle model kapsamında sunulan vaatlerin unutulduğunu söyledi.

 

“İlk 48 saatte ne yaptınız, ne yapamadınız. Dönemin İçişleri Bakanının ve AFAD yönetiminin eksiklikleri, ihmali, hataları için niçin bir araştırma komisyonu kurmuyorsunuz?” diye sordu.Deprem konutlarının inşasıyla ilgili sürecin çoğu ilde işlediğini ve konunun yakın takipçisi olduklarını dile getiren Babacan, “Bakanlığın kendi ilan ettiği inşaat maliyetlerinin çok çok üstündeki fiyatlara ihale edilen bu projelerden bir kısmının yerel seçimlerden önce tamamlanmasıyla ilgili çabayı görüyoruz. Ancak felaketin üzerinden geçen yedi aya rağmen su temininde aksaklıklar ve hijyen sorunları devam ediyor. Hasar tespit çalışmaları istenilen standartlara göre yapılmıyor. Ekonomik, sosyal, kültürel etkiler ihmal edilerek yapılanlar sadece konut inşasına indirgeniyor” dedi.

‘Yapılacakları canlarımızı kaybettikten sonra konuşmayalım’

 Babacan, deprem olduğunda sistemin felç olmaması adına deprem gerçeğinin bakanlık düzeyinde ele alınması gerektiğini vurguladı. Yeni bir Şehircilik ve Afet Yönetimi Bakanlığı kurulması gerektiğinin, ortak akıl ürünü ve kapsamlı yeni bir “deprem kanunu”na ihtiyaç olduğunun, KFK sisteminin hayat geçirilmesi ihtiyacının altını çizdi, “Uzmanlar İstanbul için, Marmara için uyarıyor. Bingöl, Adana için uyarıyor. Yine önceden olduğu gibi, iş işten geçtikten sonra, canlarımızı kaybettikten sonra yapılacakları konuşmayalım” dedi. (Haber Merkezi)

Haberin Videosu