Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali talebiyle AYM'ye başvurdular

  • Eklenme Tarihi :02.02.2024 | 14:32
  • Muhabir :Haber Merkezi

Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali talebiyle AYM'ye başvurdular

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. Günaydın, "Bir milletvekilliğinin düşürülebilmesi için bir kesin hüküm gereklidir. Oysa Atalay hakkında verilmiş bir kesin hüküm yoktur" dedi. CHP'li Günaydın, TBMM Genel Kurulu'nda Can Atalay hakkındaki Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi kararının okutulmasıyla milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin AYM'ye başvurdu. Günaydın, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti, kararın iptali ile ortaya çıkan eylemli İçtüzük değişikliğinin iptali taleplerinde bulundu. Günaydın'a CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez ve İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer eşlik etti.

 

AYM önünde açıklama yapan Günaydın, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin kararın TBMM'de okunduğunu belirterek, "Bu durum açıkça Anayasa'nın başlangıç hükümleri ile 2'nci, 6'ıncı ve 153'üncü maddesine aykırıdır. Bunun yanında Meclis başkanvekilliği yapan Bekir Bozdağ'ın tarafsızlığını yitirdiği ortaya çıkmıştır. Danışma kurulunda parti grup başkanvekillerine saat 14.55'te kararın okutulacağı ifade edilirken buna karşın Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Grup Başkanvekili öğleden önce bir televizyon kanalının canlı yayınında kararı okutacaklarını ifade etmiştir" dedi.

'15 GÜN İÇİNDE KARARIN TBMM'YE GÖNDERİLMESİNİ BEKLİYORUZ'

Anayasa'nın 2, 6 ve 153'üncü maddeleri uyarınca bir milletvekilinin milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin tezkere okutma durumunun yok hükmünde sayılmasını AYM'den talep ettiklerini belirten Günaydın, "Ayrıca Meclis İçtüzüğü'nün eylemli olarak ihlal edilmesi sonrasında oluşan parlamento kararının da Anayasa'nın 84 ve 95'inci maddelerine aykırı olduğu açıktır. Bu nedenle de parlamento kararının iptal edilmesini ve yürütmesinin durdurulmasını da Anayasa Mahkemesi'nden talep ediyoruz. Anayasa Mahkemesi'ne bu başvuruların yapılabilmesinin 7 ile 10 günlük zamanları vardır. 30 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen bu parlamento okuma kararı sonrasında, CHP grubu 3 gün içerisinde dilekçesini hazırlamış, bugün Anayasa Mahkemesi'nden randevu alarak dilekçeleri mahkemeye sunma durumuna gelmiştir. Biz Anayasa Mahkemesi'nin daha evvel verdiği kararlara uyarlı olarak hem yok hükmünde sayılma, hem de iptal ve yürütmenin durdurulmasına yönelik taleplerimizi olumlu karşılamasını, 15 gün içinde kararını vermesini ve kararını TBMM'ye göndermesini bekliyoruz" diye konuştu.