ALTYAPI YAĞMURDA SINAVINI VERDİ - Hatay Gazetesi

ALTYAPI YAĞMURDA SINAVINI VERDİ

  • Eklenme Tarihi :13.05.2024 | 15:57
  • Muhabir :Haber Merkezi

ALTYAPI YAĞMURDA SINAVINI VERDİ

Yüzyılın felaketi 6 Şubat depremlerinde zemin çökmesi ve altyapısı kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle deniz taşkını ile yağmur sularının bastığı İskenderun’da yapılanlar sonuç verdi, kanalizasyon sistemi çalışmaya başladı.

 

Türkiye’yi etkisi altına alan Mayıs yağmurları, İskenderun’da da kuvvetli ve aralıklarla yağdı. Deprem sonrası zemini çöken, kanalizasyon sistemi tıkanan İskenderun’da Belediye Başkanı Mehmet Dönmez koordinasyonunda Gaziantep, Kayseri, Konya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında yaklaşık 12 kilometrelik tıkalı kanalizasyonun açılmasının sonuçları dikkat çekti. Kentin birçok yerinde su birikintileri oldu, ancak bir saat gibi süre içerisinde kısmi de olsa çalışan sistem suyu deşarj ettiği gözlendi.  

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNDEN BAHSEDEMİYORUZ

Konuyla ilgili değerlendirme yapan İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, çalışmaları Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’le beraber İskenderun‘da koordineli bir şekilde yürüttüklerini belirterek “Bu çalışmaların %100 sonucuna vardığını biz söylemiyoruz. Şuan da an itibariyle daha çok fosseptiklerden akan, rögarlardan gelen, fosseptiklerin oluşturduğu bir görüntü kirliliğinden bahsedemiyoruz” dedi.

SİFON ETKİSİNİ YAŞAYARAK BİZ GÖRDÜK

Deprem sonrasına bakıldığında, yapılan çalışma sonrasında fosseptik taşkınının artık münferit olarak kaldığına dikkat çeken Başkan Dönmez “Bunun dışında da sifon etkisi denen bir şey var. Küresel ısınmadan kaynaklı, yağışlar. Bir günlük yağış, bazen bir saatte, bazen haftalarca süren yağışlar da bir gün içerisin de yağabilmekte. Sifon etkisi dediğimiz şey, lavaboya gelirsiniz, elinizi yüzünüzü yıkarsınız ve lavabo da su birikmeye başlar ama suyu kapattığınız anda eğer hatlar açıksa çekilmeye devam eder. Geçen ki, şiddetli yağmurda da bunu gördük. Kanallarımızın %100 olmasa bile %90’nı açık olduğunu, bu sifon etkisini yaşayarak biz gördük” diye konuştu.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Mayıs ayının ilk günlerinde ciddi bir yağmur yağdığını hatırlatan Başkan Dönmez “Sık zamanda yağan yağmurun oluşturduğu, birikinti, bu yağmurdan yaklaşık yarım saat, bir saat sonra yağmur durduktan sonra sifon etkisini gördük. Altyapı iyi kötü çalışmaya başladı. Bugünden itibaren GASKİ ekipleri Hatay Büyükşehir belediye başkanının talimatıyla, HATSU ekipleri de İskenderun’da rögar temizliğine devam ediyor. İnsanımızı bu dertten kurtarmak için gece gündüz elimizden geldiğince ne yapılması gerekiyorsa biz bunları yapmaya çalışıyoruz ve devam edeceğiz. Şu bir gerçek; kabul etmek lazım, elimizde sihirli değnek var mı? Yok! Ama elimizde sihirli değnekten kıymetli bir şey var, çalışma azmimiz, bu çalışma azmimizle beraber İskenderun’u ayağa kaldırana kadar amasız, fakatsız hiç yakınmadan dertlenmeden çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.