AHONSİ: HATAY'DAKİ DURUMA DİKKAT ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ - Hatay Gazetesi

AHONSİ: HATAY'DAKİ DURUMA DİKKAT ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ

  • Eklenme Tarihi :14.05.2024 | 11:47
  • Muhabir :Haber Merkezi

AHONSİ: HATAY'DAKİ DURUMA DİKKAT ÇEKMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk, Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Dr. Babatunde Ahonsi’yi makamında ağırladı.  Birleşmiş Milletler Mukim Koordinatörü Dr. Babatunde Ahonsi, Mukim Koordinatörlük Ofisi personeli ile birlikte Başkan Öntürk’e nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Nazik ziyaretlerinden ötürü konuklarına teşekkür eden HBB Başkanı Öntürk, 6 Şubat 2023’te çok büyük bir deprem yaşandığını, yaşanan deprem felaketinde en büyük zararı da Hatay’ın gördüğünü söyledi.

 ÖNTÜRK “YÜKÜMÜZ AĞIR, İŞİMİZ ÇOK AMA CİDDİ BİR GAYRET SARF EDİYORUZ”

1 milyon750 bin nüfuslu kentte,  yaklaşık 1 milyon insanın yer değiştirdiğini kaydeden Öntürk,  %85 oranında yıkılan Antakya dışında; Defne, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa ilçelerinin de depremlerden çok ağır etkilendiğini hatırlattı.

Yaşanan depremlerle birlikte şehrin ekonomik, sosyal, demografik ve fiziksel yapısının büyük oranda hasar aldığını da sözlerine ekleyen Öntürk, jeopolitik ve coğrafi olarak ülkenin en önemli ve renkli şehirlerinden birisi olan Hatay’ı tekrar ayağa kaldırmaları gerektiğini vurguladı.

Başkan Öntürk,  özellikle Hükümet’ten ve uluslararası kurumlardan çeşitli destekler geldiğini belirterek

“Yükümüz ağır, işimiz çok ama bizler ciddi bir gayret sarf ediyoruz. Bazı projeler var, altyapı, barınma, ekonomik dirençlilik gibi konularda desteklerinize açığız. Uluslararası alanda da desteğiniz önemli.

Zaman kaybetmememiz gerekiyor.” dedi.

Öntürk, Türkiye Ofisi ile ilişkilerini iyi bir şekilde sürdürmek istediklerini ifade ederek ziyaretlerinden ötürü konuklarına teşekkür etti.

AHONSİ “HEPİMİZİN TARİHİ BİR SORUMLULUĞU VAR”

Kabullerinden dolayı Başkan Öntürk’e teşekkür eden BM Mukim Koordinatörü Ahonsi, Öntürk’ü tebrik ederek başarılar diledi.

5 ay önce göreve atandığını kaydeden, durumun aciliyetinin farkında olduklarını belirterek BM olarak Hatay'daki duruma dikkat çekmeye devam edeceklerini dile getirdi.

BM kurumlarıyla birlikte konuları tekrar gözden geçireceklerinin altını çizen Ahonsi, “Bu konudaki kararlılığımı bilmenizi isterim. Hepimizin tarihi bir sorumluluğu var. Hatay halkı ile dayanışma içindeyiz. BM olarak hem hükümete hem de doğrudan halka katkı sunmaya çalıştık. Eminim, kısa sürede ve hızla toparlanma, kalkınma öncelikli hedefiniz olacaktır. Başarılar diliyorum.” açıklamalarında bulundu.