373 MİLYON EUROLUK 18 ALT YAPI PROJESİ

  • Eklenme Tarihi :11.03.2024 | 16:41
  • Muhabir :MUSTAFA YILDIRIM

373 MİLYON EUROLUK 18 ALT YAPI PROJESİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, hazırladığı 373 milyon Euro’luk 18 adet alt yapı projesinin tanıtımını yaptı. HBB Antakya Yerleşkesi EXPO Alanı Hortikültür Sera Alanı Binası - Hatay İstasyonunda yapılan toplantıda konuşan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın 2021 yılında Büyükşehir Belediyesi statüsüne girdiğini ve 12 ilçenin 15 ilçeye dönüştüğünü söyledi.

76 belde belediyesinin de mahalleye dönüştüğünü belirten Başkan Savaş, “Baktığınız zaman Hatay’da sadece 2 tane arıtma tesisi vardı. Biri Antakya’da biri İskenderun’da, Büyükşehir statüsüne girdikten sonra Hatay Antakya’daki arıtma tesisi de Defne’ye taşındı. Yani Defne sınırları içerisinde kaldı. Bizim müthiş bir alt yapıya ihtiyacımız vardı.” dedi.

BÜTÜNCÜL BİR PLAN YAPMAYA KARAR VERDİK

2014 yılından itibaren biz Hatay’da bütüncül bir plan yapmaya karar verdiklerini belirten Başkan Savaş, “Hazırlıklarımızı yaptık, ihalelerimizi yaptık ve 2016 yılından itibaren planlarımızı bitirdik. 15 ilçemizde 92 bin 300 hektarlık alanda 6 binden fazla sondaj çalışması yaptık. Mikro bölgeleme yaptık. 2018 yılında da 1/100000 binlik plana sahip oldu. Sonra 1/5000 planımızı bitirdik. İki bölgeyi riskli alan ilan ettik, ancak Cumhuriyet Halk Partisi belediyesi olduğumuz için iktidar kentsel dönüşümü bize vermedi. Kendi belediyelerine verdi. 9 yıl boyunca bu alanlara tek bir çivi dahi çakılmadı ve kentsel dönüşüm olmadı.

25 BİN 20 TANE BİNA İNCELEDİK

“2014 yılından itibaren 32 hektarlık 7 mahallemizin tekrar riskli alan ilan edilmesi için çaba gösterdik. En son 2016 Aralık ayında yazı yazdık ama yazımıza cevap almadık. 2019 yılının Mayıs ayında bir resmi evrak geldi. Bu evrakta bize denildi ki kentsel dönüşüm strateji belgenizi hazırlayın deyince biz çok mutlu olduk. Çünkü 2013 yılından bu yana depremin geliyor olduğunu biliyorduk ve bunun için nasıl önlem alırız diye çabalıyorduk. 2019 Mayıs ayından itibaren hemen ihaleye çıktık. Ve 1 yıl içerisinde bin 440 hektarlık alanda, 46 mahallede çalışma yaptık. Tam 25 bin 20 tane binayı inceledik raporları hazırladık. Bu 25 bin 20 binanın yüzde 54’ü bana acilen dokunun diyordu. Çünkü yıkıldım yıkılacağım diyordu.”

BAKANLIKTAN CEVAP ALAMADIK

“Biz bu 46 mahalleye baktığımız zaman 427 hektarlık alanında kentsel dönüşüm mecburiyeti doğdu bunu 26 bölgeye böldük. 1. Bölgeyle ilgili bütün projelerimizi ve planlamamızı yaptık. Bu çalışmamızı Ankara’ya gönderdik. 2 bin 220 sayfalık planlamaydı. Bunu gönderdik ama ondan  sonra hiç cevap alamadık. 2 defa sayın bakanı aradık yine cevap alamadık. Sonuç itibari ile 6 Şubet 2023 tarihinde büyük bir felaket yaşadık. İlk günlerde cenazelerimizin değin işleri ile uğraştık. Aynı zamanda hayatta kalan insanlarımızın hayata bağlanması, soğuk kış şartlarından korunması için çaba sarf ettik.”

BİR ÇOK KONUDA ÇALIŞTIK

“Hatay’ı nasıl acil bir şekilde iyileştiririz diye plan yaptık ve Hatay iyileştirme planının hazırladık. Mevcut sorular ve çözüm yöntemleri, stratejik çözüm noktası oluşturmak için çaba sarf ettik. Burada 5 ana etkeni tespit ettik. Mekansal iyileştirme, ekonomik iyileştirme, toplumsal iyileştirme, ekolojik onarım ve afetlere hazır yönetim olarak bu 5 başlığın altında 32 strateji belirledik. Aynı zamanda 117 eylem planı hazırladık. Tüm bunları doğal ve kültürel mirasımızın korunması sosyo ekonominin gelişiminin desteklenmesi ve afet riskinin azaltılması için yaptık. Bunları yaparken de bir çok konuda çalışmaya devam ettik” diye konuştu.

KİRACILARI EV SAHİBİ YAPACAĞIZ

Yaptığı toplantıda projelerini 373 milyon Euro’luk 18 adet alt yapı projesinin tanıtımını yapan başkan Savaş, “Devlet evi yıkılan vatandaşların evini Anayasaya göre yapmak zorunda. Ev sahipleri evlerini yapacak peki evleri olmayanlar ömür boyu konteyner kentlerde mi yaşayacak? Bunun için biz Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak kiracılara sosyal konut yapıp onları ev sahibi yapacağız. Bu konuda iki tip projemiz olacak. Alt yapı, yollar ve yeşil alan gibi donatıların parasını ise belediyemiz karşılayacak.” diyerek diğer projelerinde tanıtımını yaptı.