YENİDOĞAN CANLANDIRMA PROGRAMI

  • Eklenme Tarihi :07.01.2024 | 15:12
  • Muhabir :Haber Merkezi

YENİDOĞAN CANLANDIRMA PROGRAMI

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) düzenlenen sertifika töreni ile son buldu. 3 günlük NRP eğitiminde sağlık çalışanları eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

 

Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Sıtkı Sönmez ve Hastane Yönetimimiz sertifika programına katılarak sertifika almaya hak kazanan hemşirelerimize sertifikalarını verip hemşireleri tebrik etti.

Yenidoğan Canlandırma Programı (NRP) 1998 yılından bu yana ülke genelinde doğumda bebeğe eli değen tüm sağlık çalışanlarını hedef alan ve başarıyla yürütülen bir hizmet içi eğitim bir program. Temel resüsitasyon uygulamalarının yerleştirilmesi için bu konuda standart uygulama yapacak, eğitim almış sağlık personelinin yetiştirilmesiyle önlenebilir ölüm nedenlerinden olan asfiksiye bağlı mortalite ve morbiditede gelişmiş ülke değerlerine ulaşılması hedefleniyor.

Ayrıca Yurt çapında doğum eyleminde görev alan tüm sağlık personelinin standart bir neonatal resüsitasyon eğitimi alması ve bu bilgi, becerileri belirli aralıklarla yenilemesi, eğitim yapılan illerde gerçekleştirilen hastane ziyaretleri ile doğumhane koşullarının yerinde görülerek saptanan sorunlar için kuruma özel çözümlerin kurum yetkilileri ile birlikte üretilmesi ve çalışma koşullarının verilen eğitimle paralel duruma getirilmesi, tüm bu çalışmalar neticesinde Türkiye' nin her köşesinde doğan çocuklara gerektiğinde aynı nitelikte resüsitasyon yapılmasının sağlanması amaçlanıyor. (HABER MERKEZİ)