Tetik parmak kimlerde daha çok görülür?

  • Eklenme Tarihi :07.11.2023 | 14:07
  • Muhabir :Haber Merkezi

Tetik parmak kimlerde daha çok görülür?

Tetik parmak genellikle 40-60 yaşları arasında ortaya çıkar. Tetik parmağının kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla daha fazladır. Diyabet, gut ve romatoid artrit gibi  hastalıklar tetik parmağa neden olabilir. Çiftçiler, sanayi çalışanları, müzisyenler gibi parmak ve başparmak hareketlerini tekrarlayan meslek gruplarında çalışan kimseler arasında daha yaygındır.

 

Tetik parmak nasıl tedavi edilir?

Tetik parmak tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayrılır. Her iki tedavinin de ana amacı şişliği indirmek ve parmaklara eski yakalama hareketini kazandırmaktır. İlk tercih edilen yöntem elbette ameliyatsız olandır, fakat yöntemler fayda sağlamazsa hastanın parmağını yeniden fonksiyonel bir şekilde kullanabilmesi için tetik parmak ameliyatı gerekebilir.

Tetik parmak nasıl teşhis edilir?

Tetik parmak hastalığının teşhisinde görüntüleme yöntemlerine başvurulmaz. Tanı hasta öyküsü ve fiziki muayene ile koyulur. Uzman doktor, fiziki muayene sırasında ele gelen nodülleri, parmaktaki takılmaları tespit ederek tetik parmak teşhisi koyabilir. 

Ameliyatsız tetik parmak tedavisi nasıl uygulanır?

Ameliyatsız yöntem genellikle hafif seyirde tetik parmağa sahip kişiler için kullanılır. Atel kullanımı ya da ilaç tedavisi hastalara fayda sağlayabilir. Tetik parmak genelde zorlayıcı hareketlerin sonucunda oluştuğu için zorlayıcı hareketlerden mümkün olduğunda kaçınmak ameliyatsız tedavinin en kritik noktasıdır. Parmak egzersizleri ise sadece hafif seviyedeki tetik parmak hastalarında etkili olabilir.