Taze fasulye nasıl bir sebzedir?

  • Eklenme Tarihi :19.12.2023 | 11:16
  • Muhabir :Haber Merkezi

Taze fasulye, mevsiminde tüketildiğinde birçok mineral ve vitamin içeriği sayesinde vücudu zinde tutuyor

Taze fasulye nasıl bir sebzedir?

Kalorisi oldukça düşük olan taze fasulye, diyet yapanların ve kilo kontrolü sağlamaya çalışanların listesinde sık sık yer alıyor. Düzenli olarak tüketildiğinde birçok sorunun oluşmasını engelleyen taze fasulye, antioksidan özelliği sayesinde vücut direncini artırıyor. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Betül Merd, taze fasulyenin faydaları hakkında bilgi verdi.

Anavatanı Güney Amerika olan fasulye, ülkemizde en fazla üretimi yapılan sebze türleri arasında yer almaktadır. Fasulye; konserve, taze ve kuru olmak üzere değişik şekilde değerlendirilen, besin değeri çok yüksek olan, hemen hemen tüm dünyada bol miktarda tüketilen önemli bir kültür bitkisidir. Türkiye’de fasulye hemen hemen tüm bölgelerde yetiştirilmektedir. Taze fasulye A, B1, B2 ve C vitaminlerince zengin bir besin kaynağıdır. Taze fasulyede vücutta biriken asidi nötralize edebilecek baz fazlalığı da bulunmaktadır. Fasulyenin hazım olabilirlik oranı % 84,1’dir. Fasulye baklalarında bulunan ‘phasol’ ve ‘phaseolin’ maddelerinin şeker hastalığında kullanılan insülin karakterinde olduğu ve bu yüzden kandaki şeker miktarının düşürülmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Düşük kalorilidir, kolesterol içermez ve lif içeriği çok yüksektir.

Taze fasulyenin çeşitleri nelerdir?

Taze fasulyenin 130 kadar farklı çeşidi bulunmaktadır. Ancak ülkemizde yetiştirilen ve yemeklik olarak tercih edilen belli başlı taze fasulye türleri vardır. Bunların başında Ayşekadın fasulye, Boncuk Ayşe, Çalı fasulyesi, Alman Ayşe ve Şeker fasulye gelmektedir. Her bir fasulye çeşidi, ülkemizin her bölgesinde yetiştirilebilmektedir.

Taze fasulyede hangi vitamin ve mineraller vardır?

Taze fasulye A ve C vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca fasulye folik asit, potasyum içermektedir. Kötü kolesterolün (LDL) düşmesinde yardımcıdır. Taze fasulye antioksidan özelliğe sahiptir. Ayrıca B vitamini komplekslerinden özellikle de B1 vitamini ve B2 vitamini açısından zengindir.

Taze fasulyede kalori var mı?

Taze fasulyenin 100 gramı 49 kaloridir. 49 kalorinin % 59’u karbonhidrat, % 15’i protein ve % 26’sı yağdan oluşmaktadır

Taze fasulye nasıl tüketilmeli?

Taze fasulye yemek olarak tüketilebildiği gibi kavrularak da yemek haline getirilebilmektedir. Böylece hem lezzetli hem de oldukça sağlıklı olmaktadır. 

Besin değerlerinin kaybolmaması için taze fasulye mevsiminde tüketilmelidir. Çünkü dondurulmuş sebzelerin besin değerleri tazesine göre düşüktür.

Her sebzede olduğu gibi tüketilmeden önce ilaç kalıntıları ve topraktan geçebilecek olası bakteriler için fasulye pişirilmeden önce kesinlikle yakınmalı, yıkama suyuna sirke konmalıdır.

Fasulye pişirme sırasında besin değerlerinin kaybolmaması için yağda uzun süreli yakılarak kavrulmamalıdır.

Fasulyeler kontamine olmaması için temiz bir bıçakla doğranmalıdır.

Taze fasulye ne zaman tüketilmeli?

İlkbaharda ekimi yapılan taze fasulyenin hasat mevsimi, yaz aylarının başlangıcına denk gelmektedir. Yetiştirileceği bölgenin iklim özelliklerine göre en geç mayıs ayının sonuna kadar ekilen fasulye, yaz mevsimi boyunca yenebilmektedir. Haziran, temmuz ve ağustos boyunca en taze ve lezzetli olarak tüketileceği aylardır. Taze fasulye yaz sebzelerinden olduğu için mevsiminde tüketilmesi kesinlikle daha sağlıklıdır.

Taze fasulye nasıl pişirilmeli?

Türk mutfağında taze fasulyeden yapılan çok sayıda yemek vardır. Zeytinyağlı, etli ve kıymalı olarak pişirilen taze fasulyenin tanelerinden de çorba yapılmaktadır. Bunların dışında türlülerin içerisine konulmakta, haşlanarak salatası yapılmakta ve turşusu kış aylarında tüketilebilmektedir.

Taze fasulyenin zararı var mı?

Birçok besinde olduğu gibi taze fasulyenin de tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Gereğinden fazla tüketilen taze fasulyenin zararı bulunmaktadır. Taze fasulyenin fazla tüketimi konusunda içeriğinde bulunan fitik asit sebebiyle kişide ve beslenme eksikliğine sebep olabilmektedir. Fitik asit, proteinlerin sindirilebilirliğini azaltmaktadır. Ayrıca çinko, demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi minerallerin biyoyararlanımlarını da azaltmaktadır. Fazla tüketilen taze fasulye sindirim sistemi problemlerine sebep olabilmektedir. Aşırı tüketimi nedeniyle alerjik reaksiyona yol açabilmektedir.

Taze fasulyeyi şeker hastaları tüketmeli mi?

Taze fasulye yaz aylarında sıkça tüketilmektedir. Düşük kalorili olması sebebiyle kilo vermek isteyenlerin diyet programında sıklıkla yer almaktadır. Lifli yapısıyla sindirimi kolaylaştırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kandaki şeker miktarını düşürme özelliğiyle de şeker hastalarına önerilen bir sebzedir.

Taze fasulyenin neye iyi gelir?

Fasulye taze ve kuru olarak yenebilen çok yararlı bir besindir. Enerji veren yapısıyla vücudu güçlendiren taze fasulye, beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelmektedir. Vücut gelişimini destekleyen  ve kemikleri güçlendiren fasulye, romatizma ve siyatik ağrılara iyi gelmektedir. Böbrekleri güçlendirerek böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardım ettiği konusunda araştırmalar yapılmıştır. Kandaki şeker miktarını düşürme özelliğiyle de şeker hastalarına önerilen bir sebzedir. Taze fasulyenin yaşlanma etkilerine karşı koyabilen yapısıyla vücudu onarma ve yenileme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vücudu güçlendirmekte, pankreas bezinin doğru çalışmasına ve kalp ritminin düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. Taze fasulye kalp sağlığı için de önerilmektedir. Karaciğer yetmezliği yaşayanlar için faydalıdır. Zehirlenme olayı yaşayanlar hemen taze fasulye yemeği yerlerse iyileşme süreçleri hızlanır. Çünkü taze fasulye toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Kalp ritmini ve kan basıncını kontrol eden potasyum mineralini içeren taze fasulye oldukça faydalıdır.

 

Taze fasulye zayıflamak için tüketilmeli mi?

Düşük kalorili ve lifli olması sebebiyle kilo vermeye çalışanların diyet programında yer alması gereken bir besindir. Lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırmakta ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Taze fasulyenin kurusu tüketilmeli mi?

İsteğe göre yeşil fasulye veya kuru fasulye olarak ta tüketilebilir. Taze yeşil fasulyeyi mevsimindeyken tüketip, kurusunu mevsimi geçtiğinde tercih etmek gerekir.

Taze fasulyeyi gebeler tüketmeli mi?

Taze yeşil fasulye çok iyi bir folat kaynağıdır. 100 gram taze fasulyede 37 mikrogram folat bulunmaktadır. Vücutta folat ile birlikte kullanılan B12 vitamini, hücrelerde DNA sentezinde görev alan en önemli vitamindir ve hücre sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığı açısından yararlı olan folik asit içeriği nedeniyle de taze fasulye çok sık olmamak şartıyla tüketilmelidir.

Taze fasulyeyi çocuklar tüketmeli mi?

Büyüme çağındaki çocukların taze yeşil fasulye tüketmesi, ileride oluşacak kemik hastalıklarını önleyecektir. Bir bardak fasulye yaklaşık 66 mg. kalsiyum içermektedir. A vitamini ve manganez açısından zengin olan taze fasulye çocuklarda güçlü bir iskelet yapısı olması için tüketilmesi gerekli bir besin kaynağıdır.