Tarçınlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Tarçınlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :14.04.2024 | 10:08
  • Muhabir :Haber Merkezi

Tarçınlı Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Tarçınlı suyun faydaları, tarçının içeriğindeki bileşenlerin gücünden gelir. B6, C ve D vitamini içeren tarçın, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık riskinin azalmasına yardımcı olur. Özellikle gribal enfeksiyonların ve mevsimsel kuru öksürük gibi sağlık sorunlarının giderilmesini kolaylaştıran tarçınlı su, pek çok hekim tarafından diyabet hastalarına da sıklıkla önerilir.

 

Kandaki şeker oranını dengeleyen ve daha yüksek bir insülin direnci sağlayan tarçınlı su, hem açlık hem de tokluk şekeri üzerinde etkilidir. Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerlerinin aşırı seviyede düşmesini ya da yükselmesini önleyen tarçınlı su, bu rahatsızlığın kontrol altında tutulma sürecinde ilaçlara ek olarak gıda takviyesi şeklinde değerlendirilebilir. Tarçınlı su, bazı hekimler tarafından ameliyat geçirmiş hastaların nekahat sürecinde kan değerlerini dengede tutmaları için de önerilen bir takviyedir.

Tarçınlı suyun vücuda faydaları arasında içerdiği antioksidan bileşenlerin metabolizmaya ve cilde olan olumlu etkileri de sayılabilir. Tarçın içeriğindeki antioksidan bileşenler, vücuttaki toksinlerin ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini önler. Serbest radikallerin iç organlarda oluşturabileceği tahribatı engellemede etkili olan antioksidan bileşenler, aynı zamanda cilt üzerinde de faydalıdır.

Antioksidan maddeler, ciltteki yaşlanma belirtilerinin yavaşlamasını sağlarken cilde parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçlarda ve saç diplerinde de etkili olan antioksidan bileşenler, kepek oluşumunu azaltırken saç tellerinin daha doğal bir görünüm sergilemesine de yardımcı olur.

Tarçınlı suyun vücuda faydaları arasında metabolizma hızlandırma etkisi de bulunur. Metabolizmayı güçlendiren tarçınlı su, detoks etkisi sayesinde metabolizma hızını yavaşlatan unsurları vücuttan atar. Bu sayede vücudun daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan tarçınlı su, diyetisyen ve doktor tavsiyesiyle kullanıldığı sürece zayıflama ve detoks süreçlerine güç katabilir.

Limonlu Tarçınlı Suyun Faydaları

Tarçınlı suyun faydaları, limon takviyesiyle daha da yüksek bir noktaya ulaşabilir. 100 ml limon suyunda yaklaşık 50 mg C vitamini bulunması, günlük C vitamini ihtiyacınızı limonlu tarçınlı suyla kolayca karşılayabilmenize imkân tanır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücut enerjinizi artıran C vitamini, aynı zamanda demir emilimini artırarak vücudunuzdaki ödem ve toksinlerin temizlenmesini de kolaylaştırır.

Limonlu tarçınlı suyun faydaları arasında kolesterol seviyesini dengelemesi de bulunur. Kötü kolesterole sebep olan maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran limonlu tarçınlı su, bu sayede kalp ve damar hastalıkları riskini de azaltır.

Kandaki glikoz oranının düzenlenmesine de yardımcı olan limonlu tarçınlı su, günlük olarak tüketilmesi durumunda kan dolaşımının daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine katkıda bulunabilir.

Tarçınlı suya yapılan limon takviyesi, diyet programlarının etkisi de artırır. Sağlıklı zayıflama süreçlerine önemli fayda sağlayan limonlu tarçınlı su, spor ve diyetin yağ yakım hızını artırarak daha hızlı bir şekilde kilo vermenizi kolaylaştırır.

Limonlu tarçınlı suyun faydaları arasında, antibakteriyel etkisi de bulunur. Limon içeriğindeki pektin lifi, antibakteriyel bir bileşen olması sayesinde ağızda ve vücutta enfeksiyon oluşma riskini azaltır.

Tarçınlı Su Zararları Nelerdir?

Tarçınlı suyun faydaları, kullanım şekline ve miktarına göre değişiklik gösterebilir. Yüksek etkiye sahip çok sayıda bileşen içeren tarçınlı su, vücudun tolere edebileceği seviyeden daha fazla tüketilmesi durumunda çeşitli zararlara yol açabilir.

Bu zararlardan ise şu şekildedir:

Çok fazla limonlu tarçınlu su tüketmek, mide problemlerine yol açabilir. İçecek içeriğindeki limon, güçlü bir etkiye sahiptir ve özellikle gastrit, reflü, ülser gibi mide sorunu yaşayan kişilerde çeşitli ağrı ve gaz problemlerine sebep olabilir.

Tarçınlı su, ölçülü bir şekilde tüketildiğinde sinüzit ve migrene bağlı baş ağrısı sorununun çözümünde etkili olsa da yüksek dozda tüketilmesi durumunda başta ve vücutta çeşitli ağrılara yol açabilir.

Tarçınlı suyun ödem söktürücü özelliği, vücuttaki faydalı minerallerin tahliye edilmesine sebep olabilir ve bu durum da çeşitli sorunları tetikleyebilir.

Tarçınlı suyun çok fazla tüketilmesi, vücuttaki vitamin ve mineral dengesinin bozulmasına da yol açabilir.

Aşırı tüketim sebebiyle kan değerlerinin değişmesi, organların fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilerken cilt üzerinde de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Ciltte dökülme, kızarıklık, cansızlık gibi problemler gözlemlenebilir.Tüm bu risklerden kaçınmak için, tarçınlı su takviyesini doktor gözetiminde kullanmak gerekir.