Tansiyon nasıl ölçülür? - Hatay Gazetesi

Tansiyon nasıl ölçülür?

  • Eklenme Tarihi :02.01.2024 | 11:39
  • Muhabir :Haber Merkezi

Tansiyon ölçümü için ilk olarak kişi ölçümden önce 5 dakika dinlenmelidir.

Tansiyon nasıl ölçülür?

İstirahatın ardından kol bir yere dayandırılmalı ve kalp hizasında olmalıdır. Elektronik tansiyon aleti kullanılıyorsa alet manşonu otomatik olarak şişirir ve sonucu verir. Bununla birlikte tansiyon ölçümü sırasında kişi hareket etmemeli ve konuşmamalıdır.

Tansiyon 14 10, 15 10, 16 10 ve 17 10 olursa ne olur?

Tansiyonun 14’e 10 ve daha yüksek olması durumu hipertansiyon olarak kabul edilir. Bu yükseklik evde uygulanacak doğal yöntemlerle tedavi edilebilir ancak tedavi edilmediği takdirde yüksek tansiyon kalp hastalıkları, beyin hasarı ve felç gibi tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir.

Hipertansiyon tedavisi ne kadar sürer? İlaçlar bağımlılık yapar mı?

Yüksek tansiyon tedavisi yaşam boyu sürer. Organlarda bir hasar oluşmadıysa ve kan basıncı yüksekliği hafifse, hastalık ilaçsız tedavi yöntemleri kontrol altına alınmaya çalışılır. Aksi durumda ise ilaç tedavisi uygulanır. Hipertansiyon ilaçları bağımlılık yapmaz.

Yüksek tansiyon ilaçları yalnızca tansiyonun kontrol altına alınmasını değil, diğer organların da korunmasını sağlar. Öte yandan hastanın tam kontrolü sağlandıktan ve tansiyonu düzenlendikten sonra ilaçların bırakılabileceği de unutulmamalıdır.

Tansiyon değerleri kaç olmalıdır?

Normal tansiyon aralığı olarak 12-8 ml. kabul edilir. 13-14 ml. ve üzeri değerler ise hipertansiyon sınıfına girer. Hangi yaşta olursa olsun 120/80mm Hg ölçüm değerlerinin üstüne çıkılması durumunda çocuklarda da tansiyon yüksekliğinden bahsedilebilir.

Yüksek tansiyona ne sebep olur?

Aşırı tuz tüketimi: Yüksek tansiyona yol açan nedenlerden biridir. Hareketsiz yaşam biçimi: Hareketsizlik yüksek tansiyon görülme olasılığını artırır. Sigara-alkol tüketimi: Yüksek tansiyon görülme sıklığı artar. Stres: Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. YÜKSEK TANSİYON (HİPERTANSİYON) BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyonda sık idrara çıkma, baş ağrısı, yorgunluk, bulantı, kusma, nefes darlığı, huzursuzluk ve bulanık görme gibi belirtiler meydana gelir.

Kanın atardamarlardan yüksek basınçla akması sonucu gelişen yüksek tansiyon belirtileri şunlardır:

Şiddetli baş ağrısı

Özellikle geceleri idrara çıkma sıklığının artması

Bulanık görme

Nefes almada zorluk

Kalp çarpıntısı ve kalp atışında düzensizlik

Baş dönmesi

Mide bulantısı ve kusma

Halsizlik ve yorgunluk

Kaygı ve huzursuzluk hissi

Burun kanaması

Kulak çınlaması

Bacaklarda ödeme bağlı şişlik

Gözlerde kızarıklık