Sumak Zararları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Sumak Zararları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :06.04.2024 | 13:44
  • Muhabir :Haber Merkezi

Sumak Zararları Nelerdir?

Toz halinde veya taneli kısmının suyu çıkarılarak yemeklerde veya salatalarda kullanılan bir baharat bitkisi olan sumak zararları ve yararları bilinerek tüketilmelidir. Ekşimsi tadı ile cazip gelir.

 

Yeşil mercimeğe benzemektedir. Güneydoğu-Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetişen çalı türünde bir bitkidir. Sumak ağacından meyveleri toplanarak tuz eklenerek kurutulur. Taneli kısmının suda bekletilip ekşisini çıkarılması veya toz haline getirilip kurutulması ile tüketilir.

Rengi kırmızı ve borda renk arasıdır. Tadının ekşimsi olması nedeniyle Türk mutfağında limona alternatif olarak kullanılmaktadır. Toz halinde çiğ şeklinde salata türlerine veya yemeklerin içerisine baharat olarak eklenip pişirilebilir.

Pandemi döneminde Covid-19 tedavisine iyi geldiği öne sürülmüştür. Bununla ilgili kesin bir araştırma sonucu bulunmamaktadır. Ancak bu dönemde insanların dikkatini daha fazla çekmiştir.

Böylelikle birçok mutfakta daha fazla kullanılmaya başlamıştır. Çok güçlü antiseptik ve antioksidan özelliği olan bu sumak bitkisinin yanlış ve fazla kullanımı sonucunda birçok zararı ortaya çıkabilir.

Son zamanlarda uzmanlar sumak bitkisinin zararlarının araştırılması üzerinde daha fazla durmaya başlamıştır. Sumak faydaları ve zararları birlikte incelenip buna göre tüketilmelidir. Sumak bitkisini tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

Sumak Zararları Nelerdir?

Sumak zararları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Sumak kullanmadan önce sumak zararları ve kronik rahatsızlığınız üzerinde etkileri araştırılmalıdır. Sumak zararları nelerdir, diye merak ediyorsanız mutlaka sizin üzerinizdeki zararlarını doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sumak bitkisinin dünyada 150 kadar türü vardır. Bu türler, yapı ve görüntü itibariyle birbirine benzemektedir. Bu türlerin hepsinin meyvesi yenilebilir özelliğe sahip değildir. İçinde zehirli olan türleri de vardır. Birbirine çok benzeyen zehirli ve zehirsiz sumak türleri doğada karışık halde bulunabilmektedir. Bu yüzden doğada görülen her sumak bitkisinin tüketilmesi doğru olmayabilir. Bir uzmana sormadan ve emin olmadan tadına bakılmamalı, toplanmamalıdır. Bu sebepten dolayı sumak alırken emin olmadığınız, güvenmediğiniz yerlerden almamalısınız.

Zehirli sumak türleri dışında bayatlayan veya boya, katkı maddesi ile rengi değiştirilen sumak özelliğini kaybedebilir. Bayat ve katkı maddeli sumakkansere sebep olan kanserojen madde içerebilir. Lezzet ve şifa olarak hiçbir faydası kalmaz.

Sumak bitkisinin baharat olarak kurutulması sırasında içeriğine nemlenmemesi, içinde mantar, küf oluşmaması ve daha çabuk kuruması için tuz eklenmektedir. Çok sık kullanım sonrasında tansiyonun yükselmesine neden olur. Bu sebeple yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalarının kullanmaması veya çok dikkatli kullanması gerekir.

Ayrıca kurutulma işlemi sırasında, doğru kurutma teknikleri uygulanmazsa, yeterince tuz eklenmezse, nemli kalırsa içeriğinde küf ve mantar üreyebilir. Başta kanser türleri olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Aktardan satın alırken dikkatli gözlem yapılmalı, incelenmelidir.

Sumak bitkisi faydalı olduğu düşünülerek çok fazla tüketilmemelidir. Diğer baharat ve bitki türleri gibi fazla tüketildiği zaman alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple farklı alerjileri olan bireylerin kullanım sırasında aşırıya kaçmadan dikkatli kullanması gerekir.

Sumak bitkisi aşırı duyarlı ve hassas kişilerde ciltte kızarıklık, yanma ve kaşıntıya neden olabilir. Dikkatli kullanımı önerilir. Böyle bir durumda sumak bitkisini tüketmeyi bırakmalısınız.

Sumak bitkisinin aşırı tüketimi bağırsak florasının bozulmasına da neden olabilir. Beraberinde kabızlık yaşanabilir. Sumak bitkisinin aşırı kullanımı, boşaltım sırasında yanma yaşanmasına neden olabilir.

Sumak, iştah açıcı bir etkiye sahip olduğu için diyet yapan kişilerde kullanılması önerilmez. Yemeklerden önce tüketilen sumak, insan vücudunun acıkmasına neden olabilmektedir. Aç karnına tüketirken bunu göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Özellikle kilo vermek için rejim yapan bireyler, aç karnına sumak kullanımını göz önünde bulundurmalılar.

Sumak, vücutta bulunan yağların yakılmasına neden olur. Fazla tüketilmesi sonucunda kilo kaybına da sebep olabilir. Düşük kilolu bireylerin dikkatli kullanması gerekir.

Sumak bitkisinin güçlü bir ekşilik tadı vardır. Bu bitkinin fazla kullanımı sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilir. Bağırsak ve mide problemi olan kişilerin kullanması önerilmez.

Sumak Bitkisini ve Sumak Suyunu Kimler Kullanamaz?

Sumak bitkisi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Sumak kullanmadan önce, kullandığınız ilaçlar varsa mutlaka doktorunuza sormanız gerekir. Sumak faydaları ve zararları kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir.

Başta kuruyemiş alerjisi olmak üzere, alerjisi olanlar da sumak tükettikleri zaman alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple alerjisi olanların dikkatli veya hiç kullanmaması tavsiye edilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde (lohusalık dönemi) sumak zararlarına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde sumak kullanımına dikkat etmek gerekir.