Soya Sütü Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :23.06.2024 | 13:38
  • Muhabir :Haber Merkezi

Soya Sütü Faydaları Nelerdir?

Ana maddesi soya fasulyesi olan soya sütü içeriğinde A, D ve E vitaminlerini barındırır. Riboflavin bakımından da zengin olan bu besin kaynağı sağlıklı beslenmede yerini almıştır. Hayvansal bir gıda olmayan bu süt ürünü doymuş yağ ve kolesterol içermediği için oldukça yararlıdır. Soya sütünün faydaları arasında şunlar da yer alır:

 Laktoz içermediği için mide ve gaz problemi ile birlikte vücutta şişkinlik oluşumunu engeller. Bu nedenle mide ve bağırsak problemlerine iyi gelir. 

Sağlıklı diyet ve düzenli spor yapan bireylerde karın bölgesindeki yağlanmayı azaltma etkisi vardır. 

İçerisinde bulunan fitokimyasallardan olan lesitin sayesinde damar tıkanıklığı ve kalp krizine karşı korur. Fitosterol sayesinde de LDL (kötü kolesterol) meydana gelmesine engel olur ve vücudu kardiyovasküler hastalıklardan korumaya destek sağlar. 

Bitkisel östrojenler bakımından da zengin olan soya sütü kadınlarda yaşlanmayı geciktiren bir etkiye sahiptir. 

Lif oranı yüksek olduğu için kilo verme sürecinde de yardımcı bir besin kaynağıdır.

Yüksek oranda folik asit içerdiği için hamilelik sürecinde de tüketilmesi uygundur. Fakat alerjik semptomların meydana gelmemesi için öncelikle doktora danışmak gerekir. 

Protein bakımından zengin olduğu için hücre yenilenmesini teşvik eder ve vücuttaki metabolik işleyişe yardımcı olur. 

İçeriğinde yer alan magnezyum sayesinde uyku kalitesini artırır ve kronik yorgunluğa iyi gelir. 

Antioksidan bileşenleriyle enfeksiyonlara karşı mücadele ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. 

Soya sütünün faydaları oldukça fazladır. Bu yararlı etkileri sayesinde günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir içecektir. İçeriğinde yer alan değerli bileşenler soya sütünün faydalarını ortaya çıkarır. Bu nedenle diğer süt ürünlerine alternatif olarak ölçülü miktarlarda tüketilebilir. 

Soya Sütü Faydaları ve Zararları 

Soya sütü faydaları birçok unsuru içerse de olası zararlarından da bahsetmek gerekir. Her ne kadar bitkisel bir besin kaynağı olsa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Soya sütünün içeriğindeki maddelere alerjisi olan bireylerde tüketimden sonra burun tıkanıklığı, karın ağrısı, cilt kızarması ve burun akması gibi semptomlar görülebilir. Aynı zamanda yapılan bazı çalışmalara göre içeriğindeki izoflavon bileşenlerin sperm sayısını azalttığı görülmüştür. 

Diğer yandan tiroid ilacının vücut tarafından emilimini engellediği için tiroid hastalarının kullanımı uygun değildir. Ayrıca vücuttaki iyot oranını azalttığı için tiroid fonksiyonlarında bazı bozulmalara neden olabilir.

Prostat, meme ve benzer hormonal kanser tanısı olan bireylerin soya sütünü tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları gerekir. Zira içeriğinde bulunan fitoöstrojen maddeler bu bireylerde tümör hücrelerin büyümesine neden olabilir. Ayrıca östrojen içeriğe sahip olduğundan kullanılan ilaçların etkinliğini azaltabilir. Dolayısıyla meme kanseri gibi hormonal kanser tedavisi gören kişilerin tüketmemeleri önemlidir.

Soya Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Soya sütü faydaları, bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Değerli besin bileşenleri içeren soya sütü bitkisel bir protein kaynağıdır. Hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağ bu süt ürününde yer almaz. Dolayısıyla doymamış yağ sayesinde özellikle kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Zira kolesterol içermez ve bu nedenle kolesterol rahatsızlığı yaşayan kişiler için ideal bir besin kaynağıdır. 

Düşük şeker içeren soya sütü kan şekerini dengelemeye yardımcı olduğundan diyabet riskini de azaltabilir. Aynı zamanda fitoöstrojen olarak adlandırılan değerli bitki bileşenlerini içerir. Buna bağlı olarak özellikle de kadınlarda hormonal kanser riskini azaltma etkisi vardır.

İçeriğinde yer alan daidzein ve genistein gibi fitoöstrojen maddeler sayesinde menopoz döneminde görülen ateş basması semptomunu azaltır. Yapılan araştırmalara göre soya sütünün kanser hücre oluşumunu önleme özelliği gözlemlenmiştir. Özellikle de meme, prostat ve kolon kanserine engel olduğu öne sürülür. Tüm bunlar soya sütünün en önemli faydaları arasında yer alır. 

 

Soya Sütü Zayıflatır mı?

Soya sütü faydaları nelerdir sorusu kadar soya sütü zayıflatır mı, sorusunun yanıtı da merak edilir. Bu özel süt türü bitkisel bir protein olduğu için midede uzun süre tokluk hissi sağlar. Aynı zamanda içeriğinde yer alan antioksidanlarla vücutta biriken toksin maddelerin giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca izoflavon olarak adlandırılan bileşenlerle kan şekerini düzenler. Buna bağlı olarak insülin regülasyonunu sağlar ve açlık hissinin yönetilmesine destek olur. 

İnsülin direnci oluşumunu önleyen maddeler yağ metabolizması üzerinde etkilidir. Ayrıca lifli yapısı sayesinde kabızlık problemine doğal bir çözüm sunar ve bağırsak hareketlerini düzenler. Tüm bunlar soya sütünün kilo verme sürecinde destekleyici bir bitkisel kaynak olduğunu kanıtlar. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde vücutta şekerin yağa dönüşmesine ve yağ depolama ihtimalini azaltarak zayıflamayı sağlar.