Somon Balığında Bulunan Vitaminler Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :11.06.2024 | 12:30
  • Muhabir :Haber Merkezi

Somon Balığında Bulunan Vitaminler Nelerdir?

Somon balığının faydaları içindeki zengin vitaminlerden kaynaklanır.

Bu vitaminler arasına şunlar yer alır:

Sinir sistemi sağlığını koruyan ve kan hücresi oluşumunda önemli görevi olan B2 vitamini içeriğinde bulunur. B2 vitamini sayesinde ayrıca enerji verir.

Birçok vücut işleminde görevli olan B6 vitaminine sahiptir.

Enerji üretimi, cilt sağlığı ve sindirim sistemi fonksiyonları için gerekli olan B3 vitaminini içerir.

Yapısında A vitamini bulundurur. Bu da görme, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığı için faydalıdır. 

Kalsiyum, fosfor gibi minerallerin emilimini destekleyen ve kemik sağlığı için gerekli olan D vitaminini taşır.

Antioksidan olarak görev üstlenen ve hücreleri korumada görevli olan E vitamini mevcuttur.

İçeriğinde kanın pıhtılaşmasına destek olan ve kemik sağlığında rol olan K vitamini de bulunur.

Somon Balığı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Somon balığı, birçok açıdan sağlık için faydalı olan protein ve sağlıklı yağlar içeren bir besin maddesidir. Ancak somon balığı faydaları kadar zararları da olabilen bir besindir. Ancak somon balığının zararlarından fazla sağlık için yararları mevcuttur.

Somon balığı faydaları ve zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Omega-3 Yağ Asitleri Kaynağı: Somon balığı, özellikle EPA ve DHA olmak üzere omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan bir balık türüdür. Bu yağ asitleri; kalp sağlığını iyileştirmeye, beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına ve iltihapları azaltmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığı: Düzenli ve dengeli somon tüketimi kalp hastalığı riskini azaltan bir besindir. Omega-3 yağ asitleri, kandaki trigliserid seviyelerini düşürerek kan basıncını kontrol altında tutar ve kalp ritmini düzenler.

Beyin Sağlığı: Somon balığı tüketmek, bilişsel fonksiyonları destekler, hafızayı güçlendirir ve zihinsel sağlığı iyileştirir. Somon balığı, beyin ve sinir sistemi için önemli bir besindir. Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olur.

İltihapları Azaltma: Omega-3 yağ asitleri, vücuttaki iltihapları azaltmaya yardımcı olur ve kronik inflamatuar hastalıkların riskini düşürmesine destek olur.

Göz Sağlığı: İçinde bulundurduğu Omega-3 sayesinde göz kuruluğunu önler ve kronik göz rahatsızlıklarının gelişmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırır.

Ruh Sağlığı: Somon balığı düzenli olarak tüketildiğinde beyindeki serotonin hormonunun salınımını arttırdığı keşfedilmiştir. Serotonin, mutluluk hormonudur. Böylece depresyona karşı vücudun kalkan oluşturmasına yardımcı olur.

Kemik Sağlığı: İçeriğinde bulunan D vitamini sayesine iskelet yapısının şekillenmesine katkıda bulunur ve kemikleri güçlendirir.

Bağışıklık Sistemi: Somon, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır. Selenyum ve B12 vitamini gibi besin maddelerini içerir. Güçlü bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korur, soğuk algınlığına karşı direnç oluşturur. Somon balığı tüketmek de bu nedenle önem taşır.

Kilo Vermeye Yardımcı: Diyet yapılırken en çok önerilen besinlerden biri de somon balığıdır. İçinde bulunan protein hızlı acıkmayı engeller ve kilo verme sürecini hızlandırır.

Cilt Sağlığı: Gül, sedef ve egzama hastalıklarıyla mücadele etmeye yardımcı bir besindir ve cilt kanserine karşı da korur. Cildin pürüzsüz ve canlı görünmesini sağlar. Cildin erken yaşlanmasına karşı savaşır. Ayrıca sadece cilt sağlığına değil saçlar için de faydalıdır.

Somon Balığı Zararları:

Balık çeşitleri arasında yer alan somonu tüketmek insanlar için son derece sağlıklıdır. Ancak her besinin olduğu gibi somon balığının da insan sağlığı açısından tehlikeli de olabileceği durumlar vardır. Özellikle dengeli tüketimin aşılmasıyla bu tehlikeler ortaya çıkabilir. Somon balığı zararları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Bu besine alerjisi olan bireylerin bu besini tüketmesi tehlikeli olabilir.

Çiftliklerde üretilen somon balıklarını fazlaca tüketmek sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olabilir.