SİGARA, SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDİYOR

  • Eklenme Tarihi :02.06.2022 | 11:29

İskenderun Palmiye Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, ‘31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’ne dikkat çekerek tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedeninin tütün kullanımından kaynaklandığını vurguladı.

SİGARA, SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDİYOR

Tütün kullanımının, kanser türüne bağlı ölümlere de sebep olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Özlem Berktaş, “Dünya Sağlık Örgütü, her yılın 31 Mayıs Gününü ‘Sigarasız Dünya Günü’ olarak kabul etmiştir. Bu gün için amaç, tütünün yol açtığı sorunlara dikkat çekmek ve tütün kullanımını azaltmaktır. Tütün kullanımı, tüm dünyada en sık ikinci ölüm nedenidir ve günümüzde her on kişinin birinin ölümünden sorumludur. Tütün kullanımı, ulusal kaynakların eğitim, sağlık, sosyal güvenlik yerine sigaraya harcanmasına yol açıp, ülkeyi yoksullaştırmaktadır. Erkeklerde tüm kanser türlerine bağlı ölümlerin yüzde 35’inin, kadınlarda yüzde 15’inin nedeni sigaradır. Ayrıca kalp ve damar sağlığını tehdit etmektedir” açıklamasında bulundu.

 

SİGARAYI BIRAKIN, SAĞLIĞINIZA YENİDEN KAVUŞUN

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Berktaş, “Sigara, başta kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere, birçok hastalığa sebep olur. Gebelikte sigara kullanımı, düşüklere ve anne karnında ölümlere yol açar. Düşük doğum ağırlıklı bebek ve ani bebek ölümleri sık görülür. Evde sigara içilmesi, çocukların sık havayolu enfeksiyonu geçirmesine neden olur. Eğer havanızın temiz kalmasını ve çocuklarınızın sağlıklı bir ortamda büyümesini istiyorsanız, sigarayı bırakarak önemli bir adım atmış olacaksınız” dedi. (Haber Merkezi)