SİGARA AKCİĞER KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR!

  • Eklenme Tarihi :03.11.2023 | 15:36
  • Muhabir :Haber Merkezi

SİGARA AKCİĞER KANSERİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR!

İskenderun Gelişim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur, ‘Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, akciğer kanserinin kanser türleri arasında en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu ifade ederek, tüm dünyada her yıl yaklaşık 1.6 milyon insanın ölüme neden olduğunu vurguladı.

 

SİGARADAN UZAK DURUN, KANSERDEN KORUNUN

Kanser oluşumunda sigaranın etkilerinden söz eden Uzm. Dr. Zuhur, “Akciğer kanserlerinin yüzde 90 sigara kullanımından kaynaklanmaktadır. Sigaranın yanı sıra; pipo, puro, nargile gibi tütün ürünlerini içeren maddeler, light sigara kullananlar da, benzer şekilde risk altındadır. Kendisi sigara içmeyen ancak uzun süre sigara dumanına maruz kalanlarda da akciğer kanseri riski vardır. Sigara başta olmak üzere, tüm tütün ürünlerinden uzak durmak, pasif içici olmamak, akciğer kanserinden korunmada çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

KANSERİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akciğer kanserinin belirtileri hakkında bilgiler veren Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur, “Uzun süre devam eden sıklığı ve şekli değişen öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı, ses kısıklığı, hırıltılı solunum, yutma güçlüğü, kilo kaybı, iştahsızlık veya halsizlik, sebebi açıklanamayan ateş, tekrarlayan bronşit ve akciğer enfeksiyonları, göğüs, omuz, kol ve sırt ağrısı, yüzde ve boyunda şişlik, akciğer kanserinin en önemli belirtilerindendir” dedi.

AKCİĞER KANSERİ TANI VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu hastalığın tanı ve tedavisi hakkında bilgilendirmede bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zuhur, “Hastanın belirtileri değerlendirilerek, fizik muayenesi yapılır ve akciğer grafisi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı akciğer tomografisi, pozitron emisyon tomografisi (PET, PET-CT), sintigrafi, balgam sitolojisi, bronkoskopi, biyopsi gibi bir dizi inceleme yapılır. Bu incelemeler; tümörün varlığı, yerleşim yeri, komşu organlarla ilişkisi, yaygınlığı, tipi, operasyona uygunluğunu değerlendirmek için yapılır. Kanser tanısı konduktan sonra, hastalığın yaygınlığı yani hangi aşamada olduğu, bir başka deyişle evresi saptanmalıdır. Bu evreleme, uygulanacak tedavi yöntemlerine ve sıralamasına karar vermede gereklidir” şeklinde konuştu.