SEREBRAL PALSİ BEBEKLERDE NASIL GÖRÜLÜR?

  • Eklenme Tarihi :26.05.2022 | 08:21

İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, Serebral Palsili bebeklerde sıklıkla görülen belirtilerden söz etti.

SEREBRAL PALSİ BEBEKLERDE NASIL GÖRÜLÜR?

Serebral Palsi; çocukluk çağının en sık rastlanan ve en fazla fiziksel engellilik ve yetersizliğe neden olan nörolojik bir hastalık olduğunu ifade eden Uzman Dr. Nilay Kılıç Çınar, “Gelişimini tamamlamamış beynin; doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesi nedeniyle oluşur. Serebral Palsili bebeklerde sıklıkla görülen belirtiler; motor gelişim aşamalarında gecikme, oturmuş ya da yüzükoyun uzanmış pozisyondayken kafasını kaldırmakta zorlanma, duruş bozukluğu, vücudunun bir yanını kullanma eğilimi, kasların fazla gergin ya da gevşek olması, kas kontrolünün zayıf olması, beslenme ve yutma güçlüğü, normalin dışında refleks hareketlerin görülmesidir. Bebeğinizin motor veya denge gelişiminde (yuvarlanma, oturma, kalkma, ayakta durabilme, yürüme) yaşanan gecikmeler Serebral Palsi nedeniyle olabilir. Bu nedenle bebeğinizin gelişiminin takibi çok önemlidir. Bebeğiniz 12 – 18 aylık olmasına rağmen yürüyemiyorsa, 24 aylık olmasına rağmen basit cümlelerle konuşamıyorsa en kısa sürede doktora danışmak gerekir” açıklamasında bulundu.

 

SEREBRAL PALSİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Fizik tedavi ve rehabilitasyona erken dönemde başlamanın önemini vurgulayan Uzman Dr. Nilay Kılıç Çınar, “Serebral Palsi rehabilitasyonunda başarı için, hareket sistemi ile ilgili problemin belirlenmesi ve fizik tedavi rehabilitasyonmetotlarınım planlanıp doğru uygulanması önemlidir. Aşırı kasılma görülen kasların gevşemesine, yeterince kasılamayan gevşek kasların kasılmasına yardımcı olmak, denge ve koordinasyon yeteneklerinin artırılmasını sağlayarak, maksimum hareketliliği ortaya çıkarmak fizik tedavi ve rehabilitasyonun amacıdır.Fizik tedavi ve rehabilitasyona erken dönemde başlamak çok önemlidir. Anormal duruş ve anormal kasılmalar önlenerek normal kasılmanın geliştirilmesi, eklem hareket kısıtlılığı ve deformite gelişimini engellemek, çocuğa beslenme, giyinme gibi kendine bakım aktivitelerinde fonksiyonel bir hareket kazandırmak erken dönem tedavinin amaçlarıdır. Tüm bu faaliyetler yavaş gelişmeyle de olsa yaşam kalitesini olumlu yönde etkiler. Serebral Palsinin tamamen iyileştirilmesi mümkün değildir, fakat tedavi genellikle çocuğun becerilerini geliştirir. Yetersizlikleri doğru şekilde tedavi edildiği takdirde, pek çok çocuk normale yakın bir yetişkin yaşamı sürebilir” dedi.  (Haber Merkezi)