Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :03.05.2024 | 11:15
  • Muhabir :Haber Merkezi

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız günümüzde sıklıkla tercih edilir. Geçmiş dönemlerde bakkallar da dahi para üzeri yerine sakız verildiği bilinir. Bu şekilde gün geçtikçe sakız tüketiminde artış meydana gelmiştir. Geçmişten günümüze severek çiğnenilen bu sakızın farklı çeşitleri mevcuttur. Üretilen sakızlar genellikle şekerli ve şekersiz olmak üzere iki türe ayrılır. Bunun haricinde ise farklı tatlarda ve aromalarda sakızlar satışa sunulur. Sakız kendi içerisinde de aslında üç farklı çeşide ayrılır. Sakız çeşitlerinden en sık bilineni damla sakızıdır.

 

Damla sakızı sakız ağaçlarından elde edilen bir tür reçine olarak da bilinir. Damla sakızı genellikle Sakız adasında ve Çeşme bölgesinde yetişir. Reçine olarak da bilinen damla sakızı ilk olarak sıvı haldedir. Daha sonrasında bu sıvı güneşte kurutulur. Böylelikle çiğnenebilir hale gelir. İlk başta mayhoş bir tat veren damla sakız çiğnemeye devam ettikten sonra ise ferahlık verir. Damla sakızı haricinde ise çam sakızı ve sandaloz sakızı bulunur.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız çiğnemenin beyne faydaları olduğu hakkında bazı bilgiler bulunur. Sakız çiğnemek beyne giden kan akışını arttırır. Aynı zamanda sakız çiğnemenin faydalarından bir diğeri de beyne rahatlık hissi vermesidir. Böylelikle daha sakin bir ruh haline sahip olmanız mümkün hale gelir.

Sakız çiğnemenin faydaları nelerdir şu şekilde incelemek mümkün:

Uykuyu açıcı özelliği vardır

Dinç kalmanızı sağlar

Tükürük üretimini arttırır

Ağızdaki zararlı bakterileri yok eder

Diş çürüme riskini azaltır (şekersiz sakız)

Konsantrasyonu arttırır

Sakız çiğnemenin faydaları tabi ki bu kadarla sınırlı değil. Sakız çiğnemek hem fiziksel hem de zihinsel fayda sağlar. Bu nedenle gün içerisinde sakız çiğnemekte fayda vardır. Şunu da unutmamak gerekir ki sakız çiğnemenin faydaları olduğu kadar zararları da bulunur.

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakız çiğnemenin faydaları arasında çene kaslarını güçlendirdiği yer alır. Fakat sürekli olarak sakız çiğnemenin zararları da bulunur. Uzun süre boyunca sakız çiğnemek çene diskine zarar verir. Böylelikle çene işlevini kaybeder. Çene kayması gibi bazı problemler de aşırı sakız çiğnemeye bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Çene kemiğinin fazla çalışmasına bağlı olarak kişilerde baş ağrısının oluşması da mümkündür. Çok fazla sakız çiğnenmesi aynı zamanda kanser riskini de arttırır. Bunun sebebi ise sakız içerisinde yer alan kimyasallar ve koruyucu maddelerdir. Şekersiz sakızlar aromalı sakızlara göre çok daha sağlıklıdır. Fakat tüketilen her sakızın içerisinde belirli bir miktarda yapay tatlandırıcı ve koruyucu maddeler yer alır. Bu nedenle sakız çiğnemeyi fazla abartmamakta fayda vardır.

Sakız Çiğnemenin Yüze Faydaları Nelerdir?

Sakız çiğnemek yüz bölgesindeki kasların çalışmasına katkıda bulunur. Sakız çiğnemenin yüze faydaları arasında yaşlanma belirtilerini azaltıcı etkisi olması yer alır. Yüz bölgesindeki kaslar sakız çiğnemeye bağlı olarak düzenli olarak çalışır. Kasların sürekli çalışma halinde olması da yüzdeki yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkma sürecini geciktirir. Böylece yüz bölgesinde kırışıklık ya da çukurlaşma problemleri daha az görülür.

Sakız çiğneyerek yüz kaslarınız harekete geçeceği için daha sağlıklı ve daha dinç bir görünüm kazanmanız da mümkün hale gelir. Aynı zamanda sakız çiğnemek yüz bölgesinde sarkma oluşma riski de bu şekilde minimum seviyeye indirgenmiş olur.

Sakız Çiğnemek Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

GÜNDE NE KADAR SÜRE SAKIZ ÇİĞNEMEK SAĞLIKLIDIR?

Gün içerisinde belirli bir süreden fazla sakız çiğnemek yüz yapısında bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle bir gün içerisinde ortalama olarak yarım saat sakız çiğnemek yeterlidir. Gün içerisinde iki kere yarım saat sakız çiğneyerek bir saati tamamlamakta da bir sakınca yoktur. Fakat bir saat boyunca sakız çiğnemek oldukça zararlıdır.

Gün içerisinde ve sürekli olarak bir saatten fazla sakız çiğnememeye özen göstermeniz daha faydalı olur. Kısacası günde iki kere yarım saat olmak üzere sakız çiğnemek, sakızın faydalarından yararlanmanıza imkan sunar. Daha fazla sakız tüketimi ise sağlığınıza zarar verici özellikleri ortaya çıkarır.

HAMİLELİK (GEBELİK) SÜRECİNDE SAKIZ ÇİĞNEMEK ZARARLI MIDIR?

Hamilelik süresi boyunca kimyasal ya da koruyucu içeren gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak faydalı olur. Hamilelikte kadınların vücut yapılarına ek olarak sağlıkları da değişiklik gösterir. Aynı zamanda annenin tüketmiş olduğu her şey bebeği de etkiler. Bu nedenle hamilelik sürecinde olan kişilerin günde maksimum yarım saat sakız çiğnemesi uygun görülür. Fakat bu sürenin yarım saati geçmemesine dikkat etmek gerekir.

Her ihtimale karşın bu tarz ürünleri ve gıdaları tüketirken doktorunuza danışmanız daha güvenlidir. Vücudunuzda farklı bir alerjik durum ortaya çıkmış olabilir. Hamilelik sürecinde genellikle daha önce olmayan alerji problemlerinin ortaya çıkma ihtimali vardır. Hamilelikte sağlık konusuna ekstra özen göstermek gerekir. Bu nedenle hastane kontrollerinizi aksatmayınız ve tüketmek istediğiniz gıdalar için doktorunuza danışmayı unutmayın.

SAKIZ ÇİĞNEMEK KİLO VERDİRİR Mİ?

Sakız çiğnemek tek başına kilo verdiren bir durum değildir. Sakız çiğnemeye ek olarak mutlaka sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmaya özen göstermek gerekir. Böylelikle kilo vermek de mümkün hale gelir. Sakız çiğnemek kişinin yeme arzusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Sürekli olarak çene çiğneme işlemini gerçekleştirir. Böylece vücut yemek yediği algısına kapılabilir. Bu durum aşırı yemek tüketiminin ortadan kalkması ile birlikte kilo verme sürecine katkı sağlar.

Özellikle yeme bozukluğu olan kişilerin ya da stres halinde yemek yeme isteği oluşan kişilerin sakız çiğnemesi bu noktada kilo alma riskini azaltır. Sakız çiğnemek dikkati başka yöne çektiği için de kişinin yemek yeme isteği aklına gelmez. Bu şekilde sakız çiğnemek kilo verme ihtimalini de arttırır. Yemek yememek için sakız çiğnemek çok doğru bir seçim değildir. Kişi her yeme isteği oluştuğunda sakıza yönelir. Böylelikle gün içerisinde aşırı sakız tüketimi gerçekleşir. Aşırı sakız tüketimi kişi sağlığı açısından zararlıdır.