Saç Ekimi Kaç Yaşında Yapılmalı?

  • Eklenme Tarihi :17.04.2024 | 15:28
  • Muhabir :Haber Merkezi

Saç Ekimi Kaç Yaşında Yapılmalı?

Saç ekiminde sizin için en uygun yaşın belirlenmesinde saç kaybı ihtimaliniz, uzun süreli talepleriniz ve genel sağlık durumunuz dikkat alınır.

 

Uzmanınız fiziksel muayene ve konsültasyonları tamamladıktan sonra kellik sebeplerinizi çok yönlü belirlemeye çalışır. Bu açıdan, saç dökülmesinin ana nedeni yaşa bakılmaksızın endokrin bozukluklar, hipotiroidi, mineral ve vitamin eksikliği, stres, genetik ya da yaşam tarzı kaynaklı olabilir.

Sağlık sorunlarınız doğru tedavi ile iyileştiğinde açıklık bölgeniz artabilir ya da azalabilir.

Sonuç olarak, moral bozukluğu ile ikinci ve üçüncü seanslarla saç ekimi yaptırabilirsiniz. Bunun için yaşınız ile beraber diğer faktörleri de uzmanınızla göz önüne almanızda yarar var.

Uzmanın gelecek süreçte saç dökülme durumunuzu belirleyebilmesi saç ekiminde oldukça önemlidir.

Yaş skalasında saç dökülmenizin yavaşlamış olması ekim sırasında avantajlarınızı arttırır. Aynı şekilde saç kaybınızın belirli bir düzeyde sabitlenmesi beklenir. Her iki durumun 40 yaş sonrası ideal koşullara gelmesi daha muhtemeldir.

Ayrıca ileri yaşlarda iseniz ve saç büyümeniz hala devam ediyorsa saç ekimi yaptırmanızda hiçbir olumsuzluk söz konusu değildir.

Bu anlamda, saç ekiminde maksimum bir yaş kriteri de bulunmamaktadır. Uygulamadan maksimum verim elde edebilmek için erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androjenik alopesine sahip olmanız kritiktir.

En İdeal Saç Ekimi Yaş Aralığı Nedir?

Yapılan çalışmalar doğrultusunda, saç ekiminin 18-65 yaş arasında yapılabilirliği öngörülür.

Özellikle 55-60 yaş sonrasında saç dökülmesi belirgin hale gelerek saç kökleri de iyice zayıflayabilir. Bu nedenle, ekim yapılan bölgede saç kökü yeterince beslenemediği için tekrar dökülmeler gözlemlenebilir.

Diğer bir taraftan, ense bölümündeki saçlar testosteron ve androjen duyarlı olmadığı için kolay kolay dökülmez, donör olarak da buradaki saç folikülleri kullanır.

Ancak, yaş geçtikçe donör bölgeden alınan greftlerde de kalite kaybı yaşandığı için ekim sonrasında dökülmelerle karşılaşabilirsiniz.

Saç ekimi yaş aralığını geçirmeden uygulamaya başvurmanız kellik durumundan kaçınmanızda en iyi yollardan biridir.

Kendiniz için en ideal yaşı uzman eşliğinde belirleyebilirseniz uygulama sonrası memnuniyetiniz de katlanabilir.

Erken Yaşta Saç Ekiminin Olumsuz Tarafları Var mıdır?

Saç bölgesinde estetik işlemlerin en alt yaş sınırı 18 olarak kabul edilir. Bazı kişilerde nadir de olsa kronik saç dökülmesi 15-16 yaşında başlayabilir.

Ayrıca, kaza ya da yanık gibi travmatik durumlar sonrası iz kalabilir ve bölgesel saç kaybı yaşanabilir. Bu tarz durumlarda da erken yaşlarda saç ekimi alternatif olabilir.

Yaşınız 30 yaşından az ve kellik durumunuz başlamışsa uzmanınıza danışarak saç ekim yöntemini yaptırabilirsiniz.

Ancak, erken yaşlarda saç ekimi yaptırmanın en büyük dezavantajı saç dökülmesinin hızlı olabilme ihtimalidir. Yaptırdığınız işlem sonrası açıklığınız 30 yaş sonrasında artarsa tekrar ikinci seansla işlem yaptırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

30 yaşın altında yapılan işlemlerde ekim yapılan saç köklerinin zayıflama riski de yüksektir, bundan dolayı dökülme de fark edilebilir.

Genel anlamda, etkili saç ekim sonuçlarına kavuşmak istiyorsanız minimum yaşı 25 olarak düşünebilirsiniz, uygulamanın maksimum verimle sonuçlanmasını talep ediyorsanız da en erken 30 yaş sonrası yaptırmanız önerilir.