SABAHLARI YORGUN UYANMAK

  • Eklenme Tarihi :27.02.2024 | 20:01
  • Muhabir :Haber Merkezi

SABAHLARI YORGUN UYANMAK

Sabahları yorgun kalkmanın birçok nedeni vardır. Yeterince uyuyamamak doğal olarak uykusuzluğa neden olmaktadır. Ancak bazıları her ne kadar uyku düzenine dikkat etseler de yine de sabahları güne yorgun bir şekilde uyanmaktadırlar.

 

Yeterince uyumadıkları için yorgun uyanan kişiler uyku düzenlerini oluşturdukları zaman, yorgun kalkma problemleri ortadan kalkmaktadır. Ancak erkenden yatmalarına, yeterince uyumalarına rağmen yorgun kalkan kişilerde durum farklıdır.

Kişiden kişiye göre değişen birçok farklı etmenden ötürü kişi sabahları yorgun uyanabilir. Bu durumlardan biri hava kirliliğidir. Kişi hava kirliliğinin bulunduğu bir ortamda uyuyorsa ya da odasını yeterince havalandırmıyorsa sabahları yorgun bir şekilde uyanabilir.

Kişi sanayi bölgeleri gibi hava kirliliği olan bölgelerde uyuyorsa yeterince uyusa dahi uykusunu alamayabilir. Çünkü hava kirliliğinden dolayı kişi oksijen soluması gerekirken daha çok karbondioksit solumaktadır.

Aynı şekilde kişi odasını yeterince havalandırmadığı zamanlarda da oksijenden çok karbondioksit solumaktadır. Her iki durumda da kişi sabahları yorgun uyanabilir.

ALKOL SABAHLARI YORGUN UYANMAYA SEBEBİYET VERİYOR

Aşırı alkol tüketimi, ertesi güne yorgun bir şekilde başlamaya sebep oluyor. Alkol tüketimi vücuda oldukça zarar veren bir davranıştır. Böbrekler, mide, karaciğer, gözler ve beyin alkol tüketimi sırasında ve sonrasında oldukça yorgun düşmektedir.

Alkol vücuttaki suyu da emdiği için susuzluk bir başka yorgunluğa neden olan durumdur. Kısacası sabahları güne enerjik bir şekilde başlamak isteyenlerin alkolden uzak durmaları gerekmektedir.

SİGARA TÜKETİMİ İLE SABAHLARI YORGUN UYANMANIN BAĞLANTISI

Sigaradaki nikotin kan dolaşımını yavaşlatmaktadır ve kişi her sigara içişinde vücuduna karbondioksit yüklemektedir. Sigara kandaki karbondioksiti artırmaktadır.

Kandaki oksijen miktarı azalıp, karbondioksit miktarı arttığı zaman kişi rahatladığını zannetse de aslında enerjisinde azalma meydana gelmektedir.

Düzenli olarak sigara içen bireyler gün içerisinde olduğu gibi sabah kalktıkları zaman da kendilerini yeterince dinlenememiş hissederler ve güne yorgun bir şekilde uyanırlar. Yine de uyku vücutlarının onarılmasını sağlamaktadır.

Kişi rahatlamak amaçlı sigara içmek yerine, spor yaparak rahatlayabilir. Sigarayı bırakıp spora başlayan bireyler güne çok daha enerjik bir başlangıç yaparlar. 

KÖYDE, ORMANDA, DAĞDA VE DENİZ KENARINDA YAŞAYAN İNSANLAR GÜNE DAHA MI ENERJİK BAŞLIYORLAR?

Bu tarz yerlerde yaşayanların güne daha enerjik bir şekilde başladıklarına şahit olmuşsunuzdur. Bu durumun sebebi hava temizliği ve oksijen bolluğudur.

Bu tarz alanlarda yaşayan ve güne gözlerini açan bireyler çok daha az uyusalar da güne hava kirliliğinin olduğu alanlarda yaşayan insanlara göre çok daha enerjik başlarlar.

Ancak günlük hayatın mecburiyetleri sebebi ile insanlar mecburen hava kirliliği bulunan alanlarda yaşamak zorunda kalabiliyorlar ve bu durum sabahları yorgun uyanmaya sebebiyet veriyor.

Oksijen bolluğu olan bu alanlarda yaşamak demek kötü alışkanlıklara devam edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sigara ve alkol alışkanlıkları bulunan bireyler bu alanlarda da güne yorgun başlamaktadırlar.
Temiz havadan mahrum kalsanız da sağlıklı beslenip spor yapar ve en azından hafta sonları temiz hava olan bölgelere seyahat edip oralarda vakit geçirdiğiniz zaman sabahları daha dinç bir şekilde uyanabilirsiniz.   

SABAHLARI YORGUN UYANMANIN PSİKOLOJİK NEDENLERİ

Sabahları yorgun uyanmanızın sebebi ruh haliniz olabilir. Stres, kaygı, endişe, mutsuzluk, parasızlık, ölüm korkusu, depresyon gibi etmenler sebebi ile sabahları güne yorgun başlayabilirsiniz. Bu durumda psikolojik destek almanız şarttır.

UYKU APNESİ SABAHLARI YORGUN UYANMANIZA SEBEP OLUYOR

Bir diğer problem uyku apnesidir. Uykusunda solunumu kesilen, sağlıklı nefes alıp veremeyen kişiler kaliteli bir uyku uyuyamadıkları için güne yorgun başlarlar. Bu tarz kişiler nefes almakta oldukça zorlandıkları için horlamaktadırlar.

Eğer sizin de horlama probleminiz varsa vakit kaybetmeden tedavi olmalısınız. Tedaviniz gerçekleştikten sonra güne çok daha enerjik başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ OLANLAR YORGUN UYANIYOR

Vitamin eksikliği olanlar sabahları güne yorgun bir şekilde uyanmaktadırlar. D ve B12 vitaminleri eksik olan bireylerde halsizlik ve yorgunluk gibi problemler görülmektedir. Aynı şekilde sabahları yorgun uyanmaktadırlar. O yüzden bu vitaminleri içeren yiyecek ve içecekler tüketilmelidir.

D vitamini içeren yiyecekler arasında balık, yumurta, ciğer, mantar, havuç bulunmaktadır. Bu yiyecekleri sık sık tüketen bireylerde D vitamini eksikliği görülmez. Bu yiyeceklere ek olarak güneş, D vitamini ihtiyacının karşılanabilmesi açısından oldukça faydalıdır.

Vitaminli yiyeceklerle birlikte, güneşli havalar da değerlendirilmelidir. B12 vitamini ise yalnızca hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Balık, yumurta ve ciğer tüketerek B12 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.