Ramazanda Sigarayı Bırakmak için Ne Yapılmalı? - Hatay Gazetesi

Ramazanda Sigarayı Bırakmak için Ne Yapılmalı?

  • Eklenme Tarihi :04.04.2024 | 15:12
  • Muhabir :Haber Merkezi

Ramazanda Sigarayı Bırakmak için Ne Yapılmalı?

Ramazanda sigarayı bırakmak için uzman bir hekim eşliğinde ilerlemek faydalı olur. Özellikle kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun size önereceği programla ilerlemeniz gerekir. Kronik hastalıklara yol açan ve ölüme götüren sigarayı bırakarak hayatınıza yeni bir nefes kazandırmış olursunuz.

 

Sigarayı bırakmanın zorlayıcı olmasının temel nedeni vücudun nikotine bağımlı hale gelmesi. Aslında nikotin vücudumuzda belirli bir düzeyde bulunuyor. Sigara kullanmak var olan nikotinin düzeyini artırarak vücudu yüksek doza alıştırıyor.

Bir süre sonra vücut nikotine arzu duyuyor ve bağımlılık oluşuyor. Kandaki nikotin seviyesi düştüğünde vücut anında uyarı verir ve siz sigara içersiniz. İhtiyaç duyulan nikotinin sağlanmasıyla kişide oluşan ödüllendirilme hissi mutlulukla bağdaştırılır ve sigara bağımlılığı başlamış olur.

NİKOTİN BANDI VEYA SAKIZI KULLANABİLİRSİNİZ

Oruç ile birlikte gün içinde sigara içmezsiniz ve böylelikle gün içindeki nikotin ihtiyacınız artar. Bu ihtiyacı iftardan sonra hemen sigaraya uzanarak gidermemelisiniz.

Sigara içmek yerine iftar sonrasında nikotin sakızı çiğneyebilir veya nikotin bantlarından destek alabilirsiniz. Tablet formunda bulunan nikotinler de bulunur. Bunları da doktorunuzun veya sağlık danışanınızın önerileri doğrultusunda kullanabilirsiniz.

SİGARAYI ANIMSATAN İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

İftar sonrası çay ve kahve tüketmek aklınıza sigarayı getirebilir. Ramazanda sigarayı bırakmak istiyorsanız kahve ve çay ile aranıza mesafe koymalısınız.

Size kahveyi hatırlatan kahve ve çay yerine bitki çaylarını değerlendirebilirsiniz. Ihlamur, kuşburnu gibi bitki-meyve çaylarını içebilirsiniz.

Sıvı tüketiminiz bu konuda çok önemli. İftar ile sahur arasındaki vakitte 2-2.5 litre sıvı tüketmelisiniz. Sıvı tüketimini su ile sınırlamanıza gerek yok. Ayran, hoşaf vb. farklı içeceklerden de yararlanabilirsiniz.

İFTARDAN SONRA YÜRÜYÜŞ YAPIN VE BİR UĞRAŞ EDİNİN

Orucunuzu açtıktan sonra yoğun bir sigara isteği duyarsınız. Bu isteğinizi bastırmak için aklınıza her sigara geldiğinde su içebilir veya kuruyemiş tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra yürüyüş yapmak da sigara isteğinizi bastırmanıza yardımcı olur.

İftar sonrasında sevdiklerinizle güzel bir yürüyüş yapabilir veya dilerseniz tek başınıza tempolu bir yürüyüş yaparak egzersiz yerine de değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bir uğraş edinmek de etkili olur. Mandala, yapboz, seramik gibi evde yapabileceğiniz kolay uğraşlar bulmak zihninizi sigaradan uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

SİGARA İÇİLEN ORTAMLARDAN UZAK DURUN VE AİLENİZDEN DESTEK ALIN

Sigara bırakma süreci kolay değil. Bu süreci kolaylaştırmak için iradenize sahip çıkmalı ve sevdiklerinizden destek almalısınız. Ailenizin desteği bu noktada önemli. Size yardımcı olmaları konusunda onlarla konuşmalısınız.

Eğer ailenizde sigara tüketen biri varsa onu da bu sürece dahil edebilir veya sizin yanınızda sigara içmemesini isteyebilirsiniz. Bu süreçte sigara içilen ortamlardan olabildiğinde uzak durmalısınız.

SİGARA İHTİYACINIZI DÜŞÜK KALORİLİ YİYECEKLERLE BASTIRIN

Sigara bırakma sürecinde nikotin isteğinizi bastırmak için kendinizi yemeğe verebilirsiniz. Bu birçok insanın yaşadığı bir durum.

Fakat sınırı aşarsanız bu defa obezite, şeker, yüksek kilo, tansiyon gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Yaşanması muhtemel olasılıkların önüne geçmek için sigara isteğinizi salatalık, havuç, elma vb. düşük kalorili besinlerle bastırabilirsiniz.