Ramazanda Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :29.03.2024 | 11:22
  • Muhabir :Haber Merkezi

Ramazanda Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ilk haftalarından itibaren anne adaylarında birçok belirtiler görülmeye başlar. En yaygın belirtisi adet gecikmesi olmakla birlikte mide bulantısı, baş dönmesi ve kasık ağrısı hemen hemen her kadında görülen diğer belirtiler arasındadır.

 

İlk dönemlerde yaşanan baş dönmeleri, Ramazan ayında oruç tutan kadınlar tarafından vücudun uzun süre aç kalma durumuna bağlanması normal bir durumdur.

Ancak gebeliğin belirleyici kıstasının tek başına bulantı ve baş dönmesi şikayetlerinden ibaret olmadığını bilmelisiniz. Regl döngünüzü beklemeli ve adet gecikmesinden yaklaşık 10 gün sonra kanda gebelik testi vermelisiniz. En sağlıklı sonuç Beta HCG testi ile ortaya çıkacaktır.

Gebelik şüphesini destekleyen belli başlı belirtiler şöyle sıralanabilir:

Adet gecikmesi

Meme halkalarında koyulaşma

Karında sivrileşme

Daha sık idrara çıkma

Kilo alma

Bazal vücut ısısında artış

Uyuma isteği

Vajinal akıntıda artış

Ruh halinde değişimler

Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet

Kahverengi lekelenmeler

Sabahları yoğunlaşan mide bulantıları

Gıdalara karşı isteksizlik ve koku hassasiyeti

Yerleşme kanaması

Diğer ismiyle "İmplantasyon" kanaması olarak da bilinen yerleşme kanaması, döllenmiş yumurtanın döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonra rahmin iç yüzeyine tutulmasıyla meydana gelen hafif lekelenmelerdir.

Yaklaşık adet dönemine yakın sürelerde gelen ve kadınlar tarafından genellikle adet kanaması ile karıştırılan bu kanama, Ramazan ayında kadınları şaşırtabilen bir diğer semptomlardan birisidir. Çünkü anne adayı, uzun süre susuzluktan ve hormonal değişimlerden dolayı adet kanamasının azaldığını düşünerek gebeliği akla getirmeyebilir.

Ramazanda Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Beslenme alışkanlıklarının değiştiği Ramazan ayında hormon seviyelerinde olası dalgalanmalar görülebilir. Bu sebeple normal zamanlarda bile yanıltıcılığı yüksek olan idrar testlerinden yapılmamalı, en sağlıklı sonuç için adet gecikmesinden sonraki 10 gün beklenilmelidir.

Kanda artış göstermeye başlayan HCG hormon seviyeleri , gebelik tanısı için en kesin ve doğru bir seçimdir. İdrar testi de yine evde pratikçe yapılabilen tanı yöntemlerinden birisidir. Ancak idrar tahlilinin doğru sonuç verebilmesi için önce kandaki seviyesinin artması, ardından idrarla dışarıya atılacak seviyede çoğalmış olması gereklidir. Kısacası korunmasız ilişkiden sonraki ilk birkaç gün içinde yapacağınız idrar tahlilinden %50'den daha yüksek hata payıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Özellikle Ramazan ayında beslenme ve uyku alışkanlarının değişimi bu süreci daha farklı etkileyebilir. En doğru karar için HCG seviyelerinin kanda pik noktaya ulaşması ve sonra idrarla dışarıya atımının yapılması gereklidir.

Evde gebelik testi satışı yapan firmalar, testlerin %99 gerçek sonuç verdiğini ifade ederler. Ancak en doğru ve net karar için önce kan, 10-12 günlük adet gecikmesi sonrası da idrar testi uygulanmalıdır.

Ramazanda Hamileliğin İlk Haftaları Nasıl Geçer?

Anne adayları ilk haftalarda halsizlik ve bulantı şikayetleri yaşayabilir. Ancak bu her gebe kadında görülmeyebilir. Ramazan ayını oruçlu geçiriyorsanız ve sürpriz şekilde gebe olduğunuzu öğrenmişseniz hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Oruç tutmayı bırakmalı, öğünlerinizi sağlıklı besin gruplarıyla zenginleştirebilirsiniz. Doktor kontrolü dışında ilaç, takviye ve egzersiz programı yapmamanızda fayda vardır.

Döllenme ve yumurtlama işleminin tamamlanmadığı bu ilk evrelerde henüz bebek oluşmamıştır. Karında büyüme olmadığı için yaşanan meme hassasiyeti, mide bulantısı ve karın-bel krampları adet kanamasının habercisi veya Ramazan ayının halsizliğinden kaynaklandığını düşündürebilir.