Ramazanda Beslenme nasıl olmalı?

  • Eklenme Tarihi :02.04.2022 | 02:24

Özel Defne Hastanesi Diyetisyeni Gizem Ayabaktı, Ramazan ayında azalan öğünlerin yanında azalan fiziksel aktivitelerin metbolizmada yavaşlamaya ve birçok değişikliğe sebep olduğunu bildirdi.

Ramazanda Beslenme nasıl olmalı?

Sağlıklı bir oruç süreci geçirmek için yeterli ve dengeli beslenme ve uygun fiziksel aktiviteler yapmanın son derece önemli olduğunu belirten Ayabaktı, “Öğünlerimizi 2 ana 1 ara öğün olarak bölerek gün içinde alınması gereken enerjiyi sağlıklı bir şekilde güne bölmüş oluruz. Akşam iftar zamanı orucumuzu çok ağır olmayan yemeklerle açmalıyız. 3-4 adet badem veya 2 adet kuru hurma ile suyumuzu içtikten sonra hafif olan yemeklerden çorba ve yanında yeşillik veya söğüş ile ön atıştırmalığımız yapabiliriz. Daha sonra midemize ve kendimize 5-10dk dinleme süresi tanımalıyız.İftarda kesinlikle çok miktarda yemekten ve çok hızlı yemekten kaçınmalıyız. Tatlı seçiminizi iftardan hemen sonra yapmak yerine birkaç saat sonra ara öğünde tercih etmek ve ağır şerbetli tatlılar yerine hafif meyve tatlıları veya dondurma tüketmek daha sağlıklı olacaktır.” dedi.

AZAR AZAR SIKSIK BESLENİN

Günlük hayatımızda nasıl azar azar, sık sık beslenmek gerekiyorsa ramazanda bunu sürdürmek gerektiğini belirten Ayabaktı, “Gün boyunca alamadığımız besin öğesi ihtiyaçlarımızı karşılamak zorundayız. Bunun için öğün sayısı artırılmalı ve mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahurda yeterli sıvı alınmalı, aşırı yağ ve tuzlu besinler tüketilmemelidir. Eğer alerjiniz yok ise mutlaka yumurta sahur öğününde mutlaka olmalıdır. Yumurtanın yanında 1-2 dilim peynir ile protein ihtiyacını karşılamış oluruz. Tam tahıllı ekmek, ceviz, badem, çiğ sebzeler ve taze meyveler sağlıklı bir sahur öğününde bulunması gereken yiyeceklerdendir.”

PİDE VE BEYAZ EKMEK İFTARDA TERCİH EDİLEBİLİR

“Sağlıklı bir oruç süreci geçirmek için yeterli ve dengeli beslenme ve uygun fiziksel aktiviteler yapmak son derece önemlidir. İftardan sonra yarım saatlik yürüyüş sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. İftar ve sahur arasında yeterli su ve bunun yanında maden suyu içmek gün içinde kaybedilen sıvı ve mineral ihtiyacını karşılayacaktır. Acıktıramyı geciktiren besinler? Kaliteli proteinler arasında yer alan yumurta tok tutmada en etkili besinlerden biridir. Sahurda tüketeceğimiz tam buğday ekmeği daha az kalori ile daha uzun süre tokluk sağlamanıza yardımcı olacaktır. Pide ve beyaz ekmek iftarda tercih edilebilir.”

SAHUR TOKLUK SÜRESİNİ UZATIR

“Süt ve süt ürünlerini sahurda bulundurmak tokluk süremizi uzatmamızı sağlar. içerdiği yüksek protein ile çabuk acıkmamızı engellemektedir. Sahurda süte yer açmak içerisinde bulunan kalsiyumun yağ yakımını yardımcı etkisinden faydalanmamızı sağlayacaktır. Tarçın, kan şekerini düzenleyen, metabolizmayı hızlandıran tarçın mucize baharatlar arasındadır. Ramazan ayı süresince tarçını bol miktarda kullanmak aç kaldığımız süre boyunca tokluk süremizi uzatacaktır. Tarçını her yerde kullanabiliriz. Sütümüzde, yoğurdumuzda,suyumuzda veya çayımızda kullanabiliriz.” dedi. (Haber Merkezi)