Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir? - Hatay Gazetesi

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :27.01.2024 | 18:42
  • Muhabir :Haber Merkezi

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

Kulak ağrısı, zonklama şeklinde kimi zamanda şiddetli olabilir ve genellikle uykudan uyandıracak düzeydedir. Ayrıca ağrı aniden başlar. Kulakta dolgunluk hissi eşlik eder ve işitmede azalma veya işitme kaybı olabilir. Bu tabloya kulakta çınlama, uğuldama eşlik edebilir. Kulaktan sıvı akması, baş dönmesi denge sorunları oluşturabilir. Ateşle birlikte seyredebilir ilerlemiş durumlarda genel durum bozukluğu bulantı kusma ve öksürük yapabilir. 

 

Orta kulak iltihabı tanı ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Orta kulak iltihabı tanısı, kulak-burun-boğaz muayenesinde kızarık görünümde kanlanması artmış kulak zarının ya da sağlam kulak zarında bombeliğe neden olan orta kulak sıvısının görülmesiyle konulur.

Orta kulak iltihabı tedavisi, orta kulak enfeksiyonuna eşlik eden üst solunu yolu enfeksiyonunun tedavisiyle birlikte planlanır. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılabilir. Ayrıca, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler veya kulak damlaları da reçete edilebilir. Alerjik şikayetlerin olması durumunda antihistaminikler kullanılabilir.

Orta kulak iltihabı tedavisine iyileşilene kadar devam edilmeli ve iyileşme mutlaka kontrolde görülmelidir. Tedaviye dirençli durumlarda ya da orta kulak sıvısının medikal tedaviye cevap vermemesinde iltihaplanmış sıvıyı drene etmek (sıvının boşalması) için tüp takılması gerekebilir.

Orta kulak iltihabını önlemek için nelere dikkat edilmeli?

Enfeksiyon riskini azaltmak için hijyen kurallarına uyulmalıdır. Soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaçınılmalıdır. Pasif içicilik orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir, bu nedenle sigara içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Üst solunum yollarının açıklığının sağlanması için uygun nem ve ısı önemlidir. Alerjik bireylerde alerjinin semtomatik tedavisi (belirtilerinin ortadan kaldırılması) otit (orta kulak iltihabı) sıklığını azaltır. Üst solunum yollarında tıkanıklığa neden olan tonsil hipertrofisi ya da geniz eti büyüklüğü gibi altta yatan hastalığın tedavisi ve gerekirse cerrahi müdahaleleri orta kulak iltihabını önlemede etkilidir.