OMUZ ÇIKMASI NASIL OLUR?

  • Eklenme Tarihi :05.03.2024 | 11:12
  • Muhabir :Haber Merkezi

OMUZ ÇIKMASI NASIL OLUR?

Basketbol, voleybol, yüzme gibi sporlardan herhangi birini yapan kişilerde omuz sakatlıkları sıklıkla görülmektedir. Herhangi bir spor aktivitesi yapmayan kişilerde de görülebilen bu sakatlıklar bazen hafif seyir edip birkaç gün içinde iyileşse de, bazı durumlarda tedavi edilmesi şarttır.

 

Omuz bölgesi insan vücudunun en çok kas barındıran bölgelerinden bir tanesidir. Kemikler kaslar tarafından korunduğu için kolay kolay sakatlanmaz. Ancak her şeye rağmen bu bölge de zaman zaman sakatlanmaktadır.

Çok fazla fiziksel baskıya, zorlanmaya maruz kalan omuz bölgesindeki dokular zedelenebilir, yırtılabilir ve zorlanmanın boyutuna göre omuz yerinden çıkarak kişinin ciddi ağrılar çekmesine neden olabilir.

Yerinden oynayan omuz, yeniden olması gereken yere yerleştirildiği zaman bu ağrı dinecek ve kişi rahatlayacaktır.

OMUZ ÇIKMASI TEDAVİ GEREKTİRİR Mİ?

Çıkan omzu kişi kendi başına ya da bir yakınının yardımı ile yeniden eski yerine geri sokabilir ancak bu durum geçici bir çözümdür. Omuz bölgesindeki kaslar ve dokular hasar görmüştür.

Tedavi edilmezse omuz çıkması kronikleşebilir ve ufak bir zorlanmada bile yeniden yerinden oynar, bu durum kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

OMUZ ÇIKMASI AMELİYATI GEREKTİRİR Mİ?

Kişi omzuna çok şiddetli bir şekilde darbe alırsa, omzundaki dokularda yırtılma meydana gelebilir. Bu durumda kişi ameliyata alınır ve yırtılan dokular dikilir.

Kişi ameliyat olduktan sonra, doktorunun belirleyeceği süre boyunca omzuna fazla yüklenmemeli ve spor yapmamalıdır. Zaten belli bir süre omuz askısı takacağı için, omuz çıkması durumu gerçekleşen kolunu yeterince kullanamayacaktır.

Omuz askısı çıkarıldıktan sonra fizik tedavi uygulamasına başlanılır. Bu süreç bittikten sonra, birey eskiden olduğu gibi günlük işlerini ve sporunu yapabilir.

Kişi doktorunun dediklerini eksiksiz uygular ve bundan sonraki hayatında daha dikkatli davranırsa, omuz çıkmasının yeniden gerçekleşme olasılığı bir hayli düşüktür.