Misvak Faydaları Nelerdir? - Hatay Gazetesi

Misvak Faydaları Nelerdir?

  • Eklenme Tarihi :09.05.2024 | 13:55
  • Muhabir :Haber Merkezi

Misvak Faydaları Nelerdir?

Misvak faydaları özellikle diş sağlığı açısından büyük önem taşır. Dişlerinizin daha beyaz ve daha temiz bir görünüme sahip olması için sizlerde misvak ya da misvak içerikli diş macunlarının kullanımını tercih edebilirsiniz. Geçmişte sıklıkla tercih edilen misvak ağız sağlığının korunmasına da imkan sunar. Misvak faydaları şu şekilde bilinir;

 

Ağız kokusunu önler

Baş ağrısının hafiflemesine yardımcı olur

Diş etlerinin güçlenmesine katkı sağlar

Ağız içerisinde bakteri oluşumunu önleyici özelliklere sahiptir

Diş taşı oluşumunu önleyici yapıdadır

Florür açısından zengindir

Doğal ve organiktir

Diş eti kanamalarının azalmasını sağlar

Hazımsızlık sorunları için faydalıdır

Misvak Diş Macunu Faydaları Nelerdir?

Misvak faydaları doğal misvak kullanımında çok daha etkilidir. Fakat doğal misvak kullanmak istemeyenler misvak içerikli diş macunlarının kullanımını da tercih edebilir. Diş macunun içerisinde yer alan misvak sayesinde ağız kokusunun önlenmesine imkan sunulur. Aynı zamanda kendinizde ağzınızdaki ferahlığı hissedersiniz. Bunun haricinde ise yine diş macunun içerisinde misvak bulunması, ağızda oluşacak bakterileri minimum seviyeye indirmeye yardımcıdır. Doğal içeriklere sahip olan misvaklı diş macunları ile diş etlerinizin bakımını da yapmış olursunuz. Direkt olarak misvak kullanımı, misvak içeren diş macununu kullanmaktan çok daha etkili olur. Doğal misvak dallarını misvak ağaçlarından ya da aktarlardan temin edebilirsiniz.

Misvak, diş minesine zarar vermeden dişlerinizi temizlemenize imkan sunar. Gün içerisinde diş fırçalama alışkanlığınızın arasına misvak eklemeniz oldukça faydalı olur. Günde iki kere normal diş macunu ve diş fırçası ile dişinizi fırçalayıp bir kere de misvak ile fırçalayabilirsiniz. Bu durum dişlerinizin daha temiz bir görünüme sahip olmasına katkı sağlar.

Dişlerinizi misvak ile temizlemek istiyorsanız ilk olarak taze bir misvak seçmeniz gerekir. Misvakın taze olması daha sağlıklıdır. Temin edilen misvak dalının uç kısmı kesilerek fırça görünümü elde edilir. Misvak dalının kabuğu soyulduktan sonra misvak kullanıma hazır hale gelir. Misvak kullanılmadan önce bir süre suda bekletilmelidir. Bu aşamada misvak yumuşar ve diş etlerine zarar vermeyecek hale gelir.

Misvak suda bekletildikten sonra diş etlerine ve dişlere yerleştirilerek hafif hareketler ile fırçalama işlemi gerçekleştirilir. Dişler ve diş etleri hafif hareketle fırçalandıktan sonra ise misvak ile dil temizliğinin yapılması da mümkündür.

Fırçalama işlemi tamamlandıktan sonrasında ağız su ile temizlenir. Böylelikle fırçalama işlemi bitmiş olur. Gün içerisinde bir kere misvak ile diş fırçalamak sağlık açısından büyük faydalar sunar. Azı dişlerinin açılması için misvak dalının ısırılması da çok faydalıdır.

Misvak Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Misvak ile dişlerinizi temizlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta misvakın temiz ve taze olmasıdır. Aynı zamanda misvakın sert bir yapıya sahip olduğunu da unutmamak gerekir. Direkt olarak misvak ile diş fırçalanması halinde diş mineleri zarar görür. Diş etlerinde kanamalar oluşur. Bu nedenle dişlerinizi misvak ile fırçalamadan öncesinde mutlaka misvakınızı yumuşatmanız gerekir.

Misvakın yumuşaması için suda bekletmeniz yeterli olur. Misvakın sertliğine bağlı olarak suda bekletilme süresi değişiklik gösterebilir. Orta sertlikte bir misvak dalı yaklaşık on dakika içerisinde suda yumuşamış olur. Misvak ile diş fırçalanırken aşırı güç uygulamaktan kaçınmanız gerekir.

Misvak ile dişler oldukça hafif bir şekilde bastırılmadan fırçalanmalıdır. Sert fırçalama işlemlerinde dişleriniz zarar görür. Misvak ile ağız temizliğinizi yaptıktan sonra ağzınızı mutlaka su ile çalkalamalısınız. Misvak ile fırçalama yapıldıktan sonra ağzınızı su ile çalkalamadığınız takdirde ağzınızın içerisinde misvaka bağlı olarak tuz tadı kalabilir. Bu durumda gün içerisinde sürekli olarak susamanıza sebebiyet verir.

Misvak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

MİSVAK TOKLUK HİSSİ VERİR Mİ?

Misvak içeren kimyasal diş macunları genellikle tokluk hissi vermez. Fakat direkt olarak misvak ağacının dalından elde edilen misvak ile dişinizi fırçalamanız tokluk hissi verici bir etkiye sahiptir. Bu sayede de hazımsızlık problemlerinin ortadan kalkmasına imkan sunar. Doğal yapısı ile misvak, vücutta oluşan hararetin ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Kısacası misvak kullanımı tokluk hissi oluşumuna katkı sağlayıcı özelliklere sahip olan bir üründür.

MİSVAK KULLANMAK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet tarafından yapılmış olan bazı açıklamalar doğrultusunda misvak kullanmak sünnet olarak kabul edilir. Ramazan ayı sürecinde oruçlu olan kişilerin misvak tüketmesi direkt olarak orucun bozulmasına neden olan bir durum değildir. Fakat misvak kullanımına dikkat edilmediği takdirde diş eti kanamaları meydana gelebilir. Misvak kullanımı esnasında diş eti kanaması yaşanması halinde ise oruç bozulur. Bu nedenle sert formdaki misvaklar yumuşatılmadan kullanılmamalıdır. Aynı zamanda misvak ile diş fırçalarken dişlere ve diş etlerine fazla baskı uygulamamaya dikkat etmek gerekir. Bu noktalara dikkat edilmesi halinde misvak ile diş temizliği yapılmasına bağlı olarak oruç bozulmaz.

MİSVAK EVCİL HAYVANLAR İÇİN ZARARLI MIDIR?

Misvakın evcil hayvanların diş çıkarma döneminde kullanması mümkündür. Bu durum diş kaşıntısını probleminin önüne geçilmesine imkan sunar. Fakat misvak dalını evcil hayvanlara vermeden önce ıslatmamanız gerekir. Kediler ve köpekler sert dalları kemirerek dişlerini törpüler. Aynı zamanda diş sağlığı içinde faydalı olan misvak, hayvanların dişlerinin sağlıklı bir şekilde büyümesine de imkan sunar. Evcil hayvanlarınızın misvak parçalarını yemesi ise sağlıklarına zarar verebilir. Böyle bir durumda evcil hayvanınızdaki belirtileri gözlemlemeli ve gerekli durumda veteriner kliniklerini ziyaret etmelisiniz.