MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

  • Eklenme Tarihi :25.06.2022 | 11:13

Mide bulantısı şikâyeti, gıda ürünleri ve hafif rahatsızlıklar kaynaklı ortaya çıksa da farklı sorunların da başlangıcı olabilir.

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Mide bulantısı yaşayan kişiler, görülen semptomları dikkatle incelemelidir. Her mide bulantısı şikâyeti mide hastalığı olarak kabul edilmediği için uygulanan tedavi yöntemleri de değişiklik gösterecektir.

Mide bulantısı genel olarak sabah saatlerinde kişilerin şikâyet ettiği bir durum olarak görülse de günün farklı saatlerinde de ortaya çıkabilir. Gün içerisinde tüketilen gıdalar, ülser ya da gastrit gibi durumlar da mide bulantısına yol açar. Ortaya çıkan bu durumun önüne geçmek için düzenli yemek yenmeli, erken saatlerde ağır ve yağlı yemekler tüketmekten kaçınılmalı, kafein tüketimine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra su tüketimi de aksatılmamalıdır. Kusma, kasılma ve iştahsızlık gibi mide rahatsızlıklarında ise bitkisel ürünler kullanılabilir. Zencefil, Papatya ve Rezene çayı mide bulantılarına ve kasılmalarına iyi geldiği bilinen bitkilerdir. Bunun yanı sıra üşütmeden kaynaklı mide bulantılarında nane – limon tüketilmesi de önerilir.

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR?

Basit sebeplerle ortaya çıkan mide bulantısı için bazı çözümlere başvurulur. Mide bulantısı sırasında her ne kadar yemek yenilemese de tuzlu kraker ve kızarmış ekmekler midedeki asit dengesini düzenleyerek bulantının hafiflemesini sağlar. Mide bulantısı sırasında açık havaya çıkmak ve derin nefes almak rahatlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kısa yürüyüşler ve egzersizler yapmanız da hastalık kaynaklı olmayan mide bulantılarını ortadan kaldıracaktır.

MİDE BULANTISI NASIL GEÇER?

Mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler, kısa süreli yaşanan rahatsızlıklarda doğal yöntemler ile iyileşme sürecini tercih eder. Mide bulantısının geçmesini sağlayacak farklı yöntemler vardır. Tıbbi ilaç desteği kullanmak istemeyen kişiler için evde uygulanabilecek yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir: Kabızlık ve yağlı besinler tüketiminden kaynaklanan mide bulantılarında elma sirkesi tüketilebilir. Su ile bir iki yemek kaşığı elma sirkesinin tüketilmesi sonucunda sindirim sisteminde iyileşme meydana gelir. Aşırıya kaçmadan yapılan tüketimlerde elma sirkesinin hem mide bulantısına hem de mide ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Ancak gastrit rahatsızlığı bulunan kişiler için elma sirkesi tüketimi önerilmemektedir. Mide bulantısının geçmesine yardımcı olan bir diğer ürün ise yoğurttur. Yoğurt içerisinde yer alan probiyotikler sayesinde mide bulantısı ve ağrısına çözüm sağlayarak sindirim problemlerini de ortadan kaldırır. Mide bulantısına yol açan nedenlerden biri sindirim sistemindeki asit ve baz dengesinin bozulmasıdır. Bu dengeyi sağlayarak mide bulantısını ortadan kaldıran bir diğer besin de patatestir. Patates tüketimi sindirim sistemindeki fazla asidin emilmesini sağlayarak bulantıların önüne geçer. (Haber Merkezi)