MENENJİT NEDİR?

  • Eklenme Tarihi :05.01.2023 | 13:09

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen meninks isimli zarın iltihaplanmasıdır.

MENENJİT NEDİR?

Hastalık virüs, bakteri ya da parazit nedenli olabilir. Menenjit her yaşta görülebilen ciddi bir sağlık sorunu olmasına rağmen çocuklarda daha sık rastlanabilmektedir.

Ateş,

Şiddetli baş ağrısı,

Halsizlik,

İştahsızlık,

Ensede ağrı veya ense sertliği,

Bilinç bulanıklığı,

Uyku hali,

Kusma,

Parlak ışığa bakamama,

Havale geçirme menenjitin belirtileri olabilir.

Menenjit, birkaç gün süren bir üst solunum yolu enfeksiyonu veya barsak enfeksiyonu gibi de başlayabilir.

Bazı menenjitler kendi kendilerine herhangi bir ilaca ihtiyaç duyulmaksızın iyileşebilir. Ancak bazı menenjitler hasta için hayati tehlike oluşturabilecek kadar tehlikelidir. Bu nedenle bu belirtilerden bir veya birkaçı olduğunda mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen meninks isimli zarın iltihaplanmasıdır. Hastalık virüs, bakteri ya da parazit nedenli olabilir. Menenjit her yaşta görülebilen ciddi bir sağlık sorunu olmasına rağmen çocuklarda daha sık rastlanabiliniyor. Menenjit aşı ile önlenebilir bir hastalıktır. Menenjit aşıları ülkemizde rutin aşı takvimi kapsamında olmadığı için ücretli olarak yapılmaktadır. Menenjit (Meningokok) aşıları ölü (inaktif) aşıdır, kas içine uygulanır. Meningokok mikrobunun 5 alt çeşidi menenjite yol açar (A,C,Y,W,B). Ülkemizde menenjite karşı koruma sağlayan 2 grup (ACYW ve B aşıları) aşı vardır.

ACWY aşıları : 4 farklı bakteri tipini (A, C, W135, Y) içeren aşılardır.

Menactra (Sanofi Pasteur)

Menveo (Glaxo Smith Kline)

Nimenrix (Pfizer)

MenB aşıları

Bexsero (GSK)

Trumenba (ülkemizde ruhsatı yok)

Bexsero (GSK) aşısı MenB alt tipine karşı 4 antijen içerir. Aşı, diğer ACWY aşılarıyla aynı anda uygulanabilir. (Haber Merkezi)