KURDEŞEN NASIL TEDAVİ EDİLİR?

  • Eklenme Tarihi :28.02.2024 | 14:30
  • Muhabir :Haber Merkezi

KURDEŞEN NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Halk arasında kurdeşen dökmek olarak bilinen, daha çok heyecanlı ve stresli bir durum yaşandığı zamanlarda, “resmen kurdeşen döktüm” tarzında bir yakarış ile söylemi yapılan kurdeşen aslında bu tarz bir durum değildir.

 

Yani stres ve heyecanlı durumlardan ziyade alerji, enfeksiyon gibi etmenler sonucu ortaya çıkan, sinek ısırığı benzeri kızarıklık ve kabarıklıklardır.

Görünüm olarak sinek ısırığı ile benzerlik gösterse de, eğer kronik bir hal alırsa sinek ısırığı kadar hızlı bir şekilde iyileşmez ve kişiye uzunca bir süre rahatsızlık verir.

KURDEŞEN HANGİ DURUMLARDA ORTAYA ÇIKAR VE NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Kurdeşen iyileşmesi epey uzun süren, kaşıntıya yol açan kızarıklıklardır. Uzun süre aşırı soğuk ve sıcağa maruz kalınan durumlarda, alerjilerin tetiklendiği durumlarda, aşırı terleme ve enfeksiyonlu hastalıklar ile mücadele edilirken meydana gelen kurdeşen genellikle 1 hafta içerisinde iyileşmektedir.

Ancak bu iyileşme süresi kişinin maruz kaldığı durumlara göre değişiklik göstermektedir. Yani kişi kurdeşen dökmesine sebebiyet veren durumlardan kaçınamaz ise hastalık kronik bir hale gelebilir ve kişi aylar boyunca kurdeşen dökmeye devam eder.

Kurdeşen tedavisine başlanabilmesi için öncelikle kişide kurdeşene sebebiyet veren durum saptanmalıdır. Bu durum tespit edildikten sonra, kişi yeniden kurdeşen dökmek istemiyorsa kurdeşene sebebiyet veren durumlardan kaçınmalıdır. 

Kurdeşen yenilen bir besinden dolayı da meydana gelebilir. Öncelikle bu besinin ne olduğunun tespiti yapılmalıdır. Kişi bu besini tüketmekten kaçınmalıdır ve kişinin ailesi de bu besini tüketmemesinin gerekliliği konusunda uyarılmalıdır.

Kişinin ailesinin de uyarılması önemlidir. Çünkü farkında olmadan yapılan yemeklere konulan bir takım malzemeler ve dışarıdan alınan doğum günü pastası gibi ürünler kişinin alerjik reaksiyon göstererek kurdeşen dökmesine sebebiyet verebilir.