Kilo Vermek İsteyenlere Tüyolar

  • Eklenme Tarihi :25.05.2023 | 12:46
  • Muhabir :

Boya göre ağırlığın artmış olması durumu olan obezitenin kişiler üzerinde,

Kilo Vermek İsteyenlere Tüyolar

Hipertansiyon,

Damar sertleşmesi (ateroskleroz)

Damarlarda tıkanma,

Şeker hastalığı,

Adet düzensizlikleri

Riskli gebelikler,

Parkinson,

Demans,

Karaciğer yağlanması,

İnsülin direnci,

Tiroidin yavaş çalışması, gibi daha nice olumsuz sonuçlara neden olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Aşırı kilonun yol açtığı sağlık sorunlarına karşı korunmak ve bu hastalıkları tedavi edebilmek için sağlıklı bir şekilde kilo kaybı sağlanması gerekmektedir. Kilo vermek, uzman kontrolünde gerçekçi hedefler ile kişiye özgü beslenme tedavisi planlanarak gerçekleştirilmelidir.

Kilo vermenizi kolaylaştıracak 9 farklı tüyo ise,

Gece geç saatlerde öğün yapmayınız

Gündüz saatleri beslenmek, gece saatleri ise uyumak için vardır. Bedenin uykuya ihtiyacı olduğu dönemlerde beslenmek özellikle sağlıksız olan besinleri tercih etmek kilo alımını, bel çevresi yağlanmasını ve uykusuzluğu beraberinde getirir. Yapılan bir çalışmada da akşam yemeğinin 4 saat sonraya ötelenmesinin düşük yağ yakımı ile ilişkili olduğu saptanmıştır.

Öğün atlamayınız

Kilo vermek isteyenlerin ne kadar az öğün yapılırsa o kadar hızlı kilo verilir düşüncesi tam anlamı ile doğru olmamakla birlikte öğün sayısı kişiden kişiye yaşam şekline, fiziksel aktivite durumuna ve sahip olunan hastalıklara göre değişebilmektedir. Ana öğünler günlük alınması gereken enerji ve besin ögelerine fırsat verirken ara öğünler, metabolizma hızlandırıcı olarak görev almaktadır. Ana öğünlerde tüketilecek miktarların azaltılmasını sağladığından kişinin günde 1-3 kez ara öğün yapması kilo vermede önemli bir unsurdur. 

Suyu gereksiniminiz kadar içiniz

Vücudumuzun önemli bir yüzdesini oluşturan ve kışın gelmesi ile birlikte azalan su tüketimi, metabolizmanın çalışmasını, yağların yıkılması, vücutta oluşan toksinlerin atılması ve stresin azaltılması açısından önemlidir. Mevsim fark etmeksizin gündüz saatlerinde ve ara öğünlerde olmak koşulu ile en az 2,5 L olacak şekilde su içiniz.

Yemek hızınıza dikkat ediniz

Hızlı tüketim, kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini böylelikle yemek sonrası uykuya eğilim, hazımsızlık, mide krampları, kabızlık gibi sağlık sorunlarının oluşumuna neden olacaktır. Ayrıca doyma sinyallerinin beyne iletilmesi açısından yemeğin yavaş yenilmesi gerekmektedir.

Yemeği yedikten sonra harekete geçin

Öğündeki karbonhidrat, protein ve yağ oranına göre sindirim 4-12 saatte tamamlanmaktadır. Öğünlerden 1-2 saat sonra egzersiz yapmak, vücudun kas ve yağ dokusunu harekete geçirecek, tüketilen besinlerin enerji olarak kullanılmasını sağlayacaktır.

Uyku düzeninize dikkat ediniz

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Çünkü günde 6-8 saat kadar uyku uyumak, beyin sağlığından, bağırsak sağlığına kadar tüm vücudun sıhhatli olmasına katkı sağlayacaktır. Yeterli ve sağlıklı bir uyku, iştah kontrolünde de önemli bir etmen olup kontrolsüz yeme davranışının önlenmesini sağlayacaktır.

Çok sık tartılmayınız

Diyete başlamak, yediklerini kısıtlamak, spor yapmak, su içmek, yemek yemek, aç kalmak hepsi kiloya etki edebilecek faktörler arasında yer alır. Ancak çok sık tartılmak vücutta istemsiz bir stres yaratmaktadır. Ayrıca uyku, menstrüasyon dönemi, açlık tokluk durumu, spor yapma durumu, dışkılama durumu, kullanılan ilaçlar, alkol tüketimi, bitki çayı ve sıvı alımı gibi bazı faktörler tartı sonucunu etkileyebilir. Haftada bir kez yapılan ölçümler en doğru ölçümler olmakla birlikte güçlü bir motivasyon oluşturur. 

Kalori saymayı bırakın

Kalori saymak en sık yapılan hatalardan birdir maalesef. Önemli olan kaloriler olsaydı aç kalmak doğrudan kilo kaybını meydana getirirdi. Ancak kaloriden daha önemli olan besin ögeleridir, öğünlerde alınan karbonhidrat protein yağ miktarıdır, besinlerin nasıl yenildiğidir. Davranışlarda değişiklik olduğunda kaçınılmaz güzel sonuçlar alınacaktır. 

Herkesin Diyetini Değil Sana Özel Diyeti Uygula

Kilo vermek bireye özgüdür. Tüketilen besinlerin vücutta kullanım şekli, yakma hızı bireysel farklılıklara dayanır. Yazılacak olan diyette şikayet ve semptomların dikkatli bir şekilde incelenmesi, kan bulgularının doğru yorumlanması ve kişinin 

yaşamında kalıcı ve sürdürülebilir çözümlerin amaçlanması gerekir.  Uzmanlar ile kişiye özgü sürdürülebilir olarak planlanan beslenme tedavisinin doğru bir şekilde uygulanması sağlıklı kilo kaybetmesini sağlayacaktır. 

Kilo kaybetmek bir süreç olup beslenme ve yaşam değişikliğinin bir bütün olması halinde istenilen sonuçlar meydana gelecektir. (Haber Merkezi)