KİLO ALMAK İSTEYEN BİREYLER DENGELİ BİR ŞEKİLDE BESLENMELİDİR

  • Eklenme Tarihi :28.02.2024 | 14:29
  • Muhabir :Haber Merkezi

KİLO ALMAK İSTEYEN BİREYLER DENGELİ BİR ŞEKİLDE BESLENMELİDİR

Birçok insan kilo verebilmek için büyük uğraşlar verirken, bazı insanlar da kilo alabilmek için büyük çaba göstermektedir. Ne yaparsam yapayım, ne kadar yersem yiyeyim kilo alamıyorum diyen bireylerin kilo alamamasının asıl sebebi, metabolizmalarının hızlı olmasıdır.

 

Hızlı metabolizmaya sahip olmaları sebebi ile vücutları besinleri çok kolay ve hızlı bir şekilde sindirebilmektedir. Bu durum genellikle genç bireylerde gözlemlenmektedir.

İlerleyen yaş ile birlikte metabolizmanın yavaşlaması sonucu, kilo alamamaktan şikayet eden bireyler yine aynı yiyecekleri tüketerek kilo alabilir, fazla zayıf bir bedene sahip olmalarından ötürü sıkıntı duymazlar.   

Ancak bazı yiyecekler bireylerin gençliğine, metabolizmasının hızlı olmasına bakılmaksızın sağlıklı bir şekilde kilo alınımını sağlamaktadır. Tabi bu yiyecekleri tüketirken dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü fazla miktarda tüketilmesi gereğinden fazla kilo alımına sebep olabilir.

Gelelim asıl konumuza; kilo aldıran birçok yiyecek bulunmaktadır. Ancak bazıları sağlıklı, bazıları ise sağlıksız yiyeceklerdir. Aşırı yağlı ve şekerli yiyecekler kilo aldıran yiyeceklerdir.

Ancak bu yiyecekler yani fast food ve abur cubur dediğimiz tarzdaki yiyecekler, insan sağlığı için oldukça sakıncalıdır. Bu yiyeceklerden kaçınmak gerekmektedir. Bu yiyecekleri tüketerek, kilo alayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz.

KİLO ALMAK İSTEYEN BİREYLER DENGELİ BİR ŞEKİLDE BESLENMELİDİR

Protein, karbonhidrat, mineral ve vitaminler açısından zengin olan besinler, dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmenize yardımcı olan yiyecekler arasında kuruyemişler, yağlı kırmızı et, balık ve tavuk gibi hayvansal gıdalar ile yağlı süt ürünleri, (peynir, yoğurt, tereyağı, kaymak) patates, mısır, pirinç, bulgur ve meyveler yer almaktadır.

Yağda kızartılan yiyecekler, sağlıksız bir şekilde kilo alımına sebep olmaktadır. Bu sebeple tavuk, kırmızı et, balık, patates, mısır gibi yiyeceklerin yağsız bir şekilde pişirilmesi çok daha sağlıklıdır.

Zaten fast food diye nitelendirdiğimiz yiyecekler ve patates, mısır cipsleri gibi abur cuburlar bu sebepten ötürü zararlıdır. 

KİLO ALIMINDA YAPILAN YANLIŞLAR NELERDİR?

Aşırı kilo sağlık açısından ne kadar zararlı ise, aşırı zayıf olmak da bir o kadar zararlıdır. Ancak kilo sağlıklı bir şekilde alınmalıdır. Kilo almak için yalnızca yemek yenip, hiç hareket edilmez ve spor yapılmazsa bölgesel yağlanma dediğimiz tarzda kilo alınımı gerçekleşir ve dengesiz bir vücut yapısına sahip olunur.

Sağlıklı ve fit bir şekilde kilo alınımının sağlanması için sağlıklı beslenmenin yanı sıra, hareketli ve sportif bir yaşam tarzı benimsenmelidir.  Yapılan en büyük yanlışlardan biri; kek, pasta, çikolata, hamburger, patates kızarması, cips gibi yiyecekler tüketilerek kilo almaya çalışmaktır.

Bu yiyecekler kişinin kilosunu artırmaktadır. Ancak bu kilo artışı pek sağlıklı bir kilo artışı değildir. Kişi kilo alır ancak bu kilo alımı daha çok göbek, bel, göğüs ve kalça gibi bölgelerdeki yağlanmalardır.

Ne kadar hareketli bir yaşam tarzına sahip olunursa olunsun ve spor yapılırsa yapılsın bu tarz yiyecekler ile beslenilmesi fit bir vücudun en büyük düşmanıdır.